Заїкання у дітей

Заикание у детей Корисна інформація

Заїкання у дітей – вважається одним з найпоширеніших за частотою розладів у дітей. Воно не завжди є проявом неврозу, але завжди веде до невротичних реакцій особистості на розлади мови. Якщо малюки не обтяжуються заїканням, то діти старшого віку болісно переживають мовної дефект і стають сором’язливими, боязкими, пригніченими, що ускладнює реалізацію здібностей дитини.
Зазвичай батьки дружно пов’язують причини заїкання з переляком, але ж рідкісний дитина уникнув переляку. Заїкання передують виснажують, послаблюють захворювання. Можливо наслідування, якщо в найближчому оточенні хто-небудь страждає заїканням. Можливо і органічне ураження нервової системи.

Чеський вчений М.Зееман вивчав заїкання на Близнюках і знайшов, що якщо з спостережуваної ним 31 пари однієї з близнюків заїкався один, то в 30 спостереженнях заїкався і другий. З 38 пар двояйцевих близнюків, якщо заїкався один, то другий близнюк заїкався лише в двох спостереженнях.

Очевидно, предрасполагающую роль грає вроджена особливість нервової системи. Але це зовсім не означає, що таких дітей лікувати не треба. Нерідко намагаються за допомогою гіпнозу вилікувати заїкання. Гіпнотичне навіювання може бути ефективним, якщо заїкання виникло недавно, кілька днів тому, і як невротична реакція, а не у зв’язку з органічними ушкодженнями нервового апарату.

При тривалому існуванні заїкання так само може допомогти психотерапія. Але тільки спільно з додатковим лікуванням і перш за все логопедичними заняттями. Лікарі настійно радять батькам дітей, які страждають заїканням, не відкладати звернення до логопеда на потім і не сподіватися, що все само собою пройде. На початку захворювання недуга легше і швидше піддається лікуванню. Логопеди, як правило, працюють в дитячих поліклініках в контакті з лор-лікарями і лікарями-неврологами.

Заїкання зазвичай починається в два – три роки, коли формується фразова мова, але мовні навички ще не стійкі. Це не балування. Якщо лаяти дитину або вимагати припинити заїкатися, воно лише посилиться. Від страху, хвилювання навіть у дорослих можливий спазм голосових м’язів. При тривалому заїканні закріплюються неправильні мовні навички, від яких відразу не позбудешся.

Перш за все треба дати відпочинок мовному апарату. Виїхати з дитиною за Місто або інше відокремлене місце і якомога менше розмовляти з ним. Не потрібно квапити дитину, самим говорити якомога спокійніше, повільніше і виразніше. У боязких, сором’язливих дітей заїкання легко виникає в незнайомій обстановці. Страх, збентеження, боязкість призводять до скутості і рухової незручності. Корисно розучувати вірші і особливо пісні. При співі заїкання усувається. Тому необхідно розучувати вірші трохи співуче. Головне правило при заїканні: хочеш говорити швидко – говори повільно.

Нерідко заїкання сприяє неправильне дихання. Перш ніж говорити, видихають повітря і намагаються робити це на вдиху. В цьому випадку дитина як би захлинається. До заїкання призводить і переривчасте, судорожне дихання, при якому неможливо злите проголошення слова, воно як би розривається на склади.

Загальновідомо, що дитина схильна до наслідування. Він і навчається мови завдяки наслідуванню, ехолалії (повторення почутих слів). Тому всі члени сім’ї повинні говорити неквапливо, плавно, виразно. Заїкання (логоневроз) не обмежується лише розладом мови.

Приєднуються невротичні порушення сну, апетиту, настрою.

Дитину треба заспокоїти, запевнити, що заїкання обов’язково пройде, тільки треба виконати зовсім нескладні вимоги, поради логопеда або лікаря.

РОСТОК ЖИТТЯ