Виховання дитини: наукові теорії або чужий досвід. Що краще?

Воспитание ребёнка Корисна інформація

Не секрет, що багато майбутніх мам перелопачують купу спеціальної літератури з виховання дітей. Після появи на світ малюка, починаючи на практиці використовувати модні теорії, жінки з подивом виявляють безліч протиріч і нестиковок одного популярного вчення з іншим або, взагалі, неможливість застосування їх в життєвих ситуаціях. Мало того, погіршити становище «допомагають» родичі і друзі, навчені досвідом і знають «як треба». Як чинити в цьому випадку молодої матері, яка бажає правильно виховувати свого малюка?
Для початку необхідно визначитися, що означає “правильно”? Ціла армія фахівців з догляду та виховання обрушує величезну кількість інформації на голови бідних батьків. Але що можуть знати ці фахівці конкретно про вашого малюка? Кожен з них дотримується певної теорії, в дійсності ж, те, що ідеально підійде для одного немовляти, може бути абсолютно неприйнятним для іншого. Ось всього лише один приклад з життя.

Наталія Д.і Олеся і., молоді мами, вирішили організувати догляд за немовлятами дотримуючись рекомендацій доктора Спока. Загальновідомо, що ще в 40-х роках минулого століття їм було запропоновано годування за потребою. Такий підхід багатьом представлявся як найбільш природний і гуманний. З донькою Олесі проблем не було, їй подобався вільний режим годування, сну. Дівчинка добре одужувала, завжди була спокійна і життєрадісна.

Наташина ж Малятко майже зводила з розуму своїх батьків: постійно вередувала, погано додавала у вазі, не давала спати ночами. Ситуацію допомогла змінити Наташина свекруха. Покладаючись на свій досвід, вона порадила ввести для дитини режим годування через 3 години, сон – в певний час і т. д. «як же так?”- дивувалася мати малятка, поведінку дочки вона і не думала пов’язувати з дотриманням теорії доктора Спока. Але сили були на межі, і Наталя пішла порадою матері чоловіка. До загальної радості, дівчинка незабаром перетворилася в спокійного, усміхненого немовляти.

Дана ситуація-приклад того, що кожна дитина індивідуальна, має відмінну від інших дітей внутрішню фізіологічну і психологічну системи. Так, у деяких малюків явно присутній внутрішній ритм, вони ніби знають, коли голодні, коли їм потрібно спати або не спати. Саме така дитина була у Олесі. Інші ж діти, і малятко Наталії тому підтвердження, поки не мають механізму саморегуляції. Якщо мати буде сліпо слідувати потребам такого немовляти, і вона і дитина потраплять у важку ситуацію. Таким малюкам просто необхідно чіткий розклад, суворе дотримання встановленого режиму.

Справедливості заради слід зазначити, що навіть сам доктор Спок, через деякий час, дещо переглянув свої погляди. У 70-х роках минулого століття в зарубіжній пресі не замовкали суперечки про, нібито, непослідовності вчення всесвітньо відомого педагога. У Росії в 1974 р в “Літературній газеті” з’явилася стаття ” Доктор Спок проти доктора Спока?». Сам же винуватець цих баталій стверджував, що ніяких протиріч немає, просто з’явилася така тенденція, коли багато батьків стали робити помилки, потураючи капризам дітей, заохочуючи вседозволеність, перетворюючись на рабів власного чада. У зв’язку з цим друге видання книги доктора про догляд за маленькою дитиною було перероблено і доповнено. У новому виданні автор підкреслював важливу роль дисципліни і батьківського авторитету у вихованні малюка.

Саме тому, незважаючи на всю корисність знань, почерпнутих з авторитетних джерел, будь то книги або наукові статті, телепередачі, необхідно все-таки вміти брати відповідальність за свою дитину на себе. Не потрібно надто схилятися перед відомими світилами. Кожен батько може піддавати сумнівам ті чи інші теорії, мати власну думку. Тому слід думати і приймати рішення, спираючись як на науку і досвід інших людей, так і не в останню чергу, довіряючи власним відчуттям, завжди пам’ятаючи, що ваш малюк – єдиний і неповторний, і тільки разом з ним ви прийдете до того «правильному» методу виховання, не прописаному ні в одному науковій праці.

Якщо у вас вистачить мужності бути чесними в оцінці своїх дій і отриманих результатів, то, швидше за все, ви зможете при необхідності визнати невдачу і застосувати інший підхід до виховання своєї дитини. Слухайте один одного, відчувайте один одного, і все у вас обов’язково вийде

РОСТОК ЖИТТЯ