Сколіоз-викривлення хребта з різною виразністю, вродженою або набутою, з різнобічними варіантами деформації хребетного стовпа. Від різновиду і кількості відходження від стандартного стану хребців, розрізняють ступеня і тяжкості цього захворювання.
Ступеня сколіозу
Всього ступенів розвитку розрізняють 4, які базуються на наступних діагностичних критеріях:
Перша і найлегша ступінь майже не помітна, а в лежачому положенні, може повністю пропадати. При ній, викривлення досягає не більше 10 градусів кута патологічного нахилу.
Друга ступінь, варіюється від 11 до 25 градусів патологічного нахилу, значно важче першого ступеня, в лежачому положенні, хребет вже не приймає нормального положення, а візуально може виявлятися у вигляді невеликого горба.
Третя ступінь визначається кутом нахилу від 31 до 60 градусів і помітною деформацією грудної клітини.
Четверта ступінь – сама запущена, при ній патологічний нахил хребетного стовпа негативно впливає на роботу органів тіла, найсильніше при цьому страждають легені і серце.
Симптоми сколіозу хребта
Звичайним симптомом початку хвороби є біль. Зазвичай біль віддає з попереку. М’язи проходять уздовж спини, постійно напружені і фіксують кут нахилу хребта. Порушується постава, лопатки і плечі, зміщуються щодо центру тулуба, підсуваються викривленням і встають на положення одне вище іншого.
Візуально можна помітити, що талія, слідом за викривленням, з одного боку тіла виглядає вже, ніж з іншого.
При сколіозі грудного відділу, спостерігається виражене “випинання” живота, а лопатки візуально піднімають.
Наслідки сколіозу хребта
- больовий симптом з наростанням;
- різні порушення дихальної системи;
- викликає невралгічні проблеми;
- може стати причиною серцевої і легеневої недостатності;
- без коригуючої терапії, патологія прогресує в більш небезпечну стадію.
Крім ступенів розвитку, сколіоз різниться за класифікацією:
- з причин, що викликали сколіоз (набутий або вроджені патології);
- за часом виникнення (групи вікових груп захворювання: дитячий, дитячий, юнацький і дорослий);
- по спостережуваному прогресуванню або тривалому фіксуванню на одному ступені захворювання;
- за місцем виникнення (правосторонній, або лівосторонній) ;
Лікування сколіозу грудного відділу хребта
Як і в будь-якій медичній проблемі, успішність і швидкість позбавлення від захворювання, прямо залежить від своєчасності звернення до лікаря відповідної практики і виконання лікарських приписів.
Чим раніше була проведена грамотна діагностика, чим менш виражена патологія, тим більша ймовірність повного і швидкого відновлення.
Курс лікування так само безпосередньо буде залежить від ступеня ураження хребта і протікає звичайно в три етапи:
- Первинний вплив на хребет.
- Активне коригування положення проблемних хребців.
- І на завершення отриманий результат закріплюють.
Самим довгий і самим ємний етап — навіть не активне виправлення, а закріплення результатів. Особливе значення надається активним тренуваннями і зміцненню м’язів спини — спеціальної гімнастики і індивідуально підібраному комплексу вправ. Крім цього в лікування входить плавання і масаж.
Деякі приклади фізичних вправ при сколіозі:
- Сидячи на стільці, зчепите руки «замком» на потилиці, робіть разом зі зітханням нахил корпусом назад, а разом з видихом, нахил корпусом вперед. Важливо робити цю вправу, використовуючи в основному грудний відділ, напружуючи відповідні групи м’язів, вправа повторюється 4-5 разів.
- Поза: лягти на живіт, попередньо під груди підклавши м’який валик, руки завести за голову. На вдих спробуйте максимально прогнути спину, на видиху — підняти верхню частину тулуба і повторюйте 4-5 разів.
- Оберніть нижню частину грудної клітини тканиною, можна рушником, вправа робиться в сидячому положенні. На вдиху повільно Натягуйте тканину, повільно видихаючи, послаблюйте натяг. Повторіть 10 разів.
- Сядьте на підлогу, трохи розведіть ноги, руки витягнете вгору, обхопивши лівої зап’ясті правою рукою. Максимально нахиліться вправо, одночасно потягуючи ліву руку. Повторіть те ж саме, змінивши захоплення зап’ястя іншою рукою і здійснюючи нахил в протилежну сторону. Так необхідно зробити по черзі 5-10 разів.
Якщо терапія не ефективна або не дає потрібного ефекту, то можливе призначення планового оперативного втручання — операції з видалення диска хребця.