Що робити якщо дитина говорить погано?

Что делать если ребёнок говорит плохо Корисна інформація

Часто від батьків можна почути скарги на мову малюка: “погано говорить”, “не вимовляє багато звуків”, “все розуміє, але мовчить”. Число скарг такого роду останнім часом неухильно зростає, що підтверджується дослідженнями фахівців. Затримка мовного розвитку у сучасних дітей-сумний факт нинішнього часу.


Які причини впливають на неправильне формування і розвиток мови малюка?


Однозначно відповісти на питання про те, як і коли дитина навчиться говорити чітко і правильно, як дорослі, не можна. На появу і розвиток мови впливає багато факторів, і не завжди сприятливих.

До негативних причин можна віднести неблагополучний розвиток плода під час вагітності, внутрішньоутробне кисневе голодування, швидкі або затяжні пологи, нездоровий спосіб життя батьків, часті, тривалі хвороби в дитячому віці, слабкість м’язової системи, що впливає на недостатній розвиток мовного апарату, генетичну схильність і багато іншого

Ще однією значущою причиною недорозвинення мови є надмірна завантаженість дитячого слуху і зору сучасними технічними засобами. На незміцнілу психіку малюка постійно впливають телевізор, комп’ютер, стільниковий телефон.
Дорослі повинні пам’ятати про те, що поява і розвиток правильного мовлення тісно пов’язане з розвитком слуху.

Важливо. З моменту появи дитини на світ з’ясувати:
• чи є у нього реакція на гучні звуки, хлопки;

  • чи викликають у нього інтерес музичні іграшки;
  • чи реагує він на мову оточуючих його людей.

Тим самим батьки зможуть дізнатися, чи все в порядку у малюка зі слухом, а при виявленні проблеми негайно звернутися до відповідного фахівця для її усунення.

Саме благотворний вплив дорослі надають в тому випадку, коли з раннього віку займаються з дитиною над розвитком слухового сприйняття і пам’яті. При цьому необхідно, щоб мовне спілкування було повноцінним і правильним.

Важливо. У розмові з малятком потрібно вимовляти слова чітко, без “сюсюкання” і спотворень.

Буває, що батьки трирічного малюка звертаються до логопеда з проханням навчити його правильно вимовляти слова. Слід пам’ятати, що в появі звуків в мові є своя вікова закономірність.

Коли у дитини покращується мова?


Звуки з’являються в певній послідовності. Дитина починає говорити чистіше в міру дозрівання його артикуляційного апарату.

Існує, так зване, “фізіологічне недорікуватість”, при якому до трьох років більшість дітей говорять на своєму “тарабарском” мовою. Тому вимагати від трирічного малюка правильної вимови звуку-Ш -, а, тим більше, звуку-Р -, нереально.

Він може замінювати цей звук іншим, більш легким для його вимовних можливостей. Наприклад, звуком-ТЬ-або-Т -,- СЬ-або-з -, пом’якшувати потрібний звук. Тоді, замість слова ШАПКА можна почути інші варіанти: “сапка”, “ТАПКА”, “СЯПКА” або “САПКА”.

Важливо. До 4-5 років дитина зможе вимовляти майже всі звуки правильно.
Якість мови, її произносительной боку у всіх дітей індивідуально. Хтось із малюків вже в три-чотири роки починає говорити чисто і правильно, інші діти набувають цей навик пізніше – до 5-6 років.

Як допомогти дітям в засвоєнні правильного звуковимови?


Дорослі грають вирішальну роль в попередженні розлади мови у малюка. Їм потрібно всього лише дотримуватися деяких правил:

  • Не змушуйте малюка говорити через силу, не заучуйте з ним занадто довгі і складні для його мовних можливостей вірші, неправильне вікове вимова при цьому закріплюється і примножується.
  • Не квапте його, не перебивайте під час промови, навіть якщо дитина розповідає щось дуже повільно або, навпаки, швидко, “захлинаючись”. Дії дорослих можуть привести в цьому випадку до запинок в мові або до заїкання.
  • Не “сюсюкайте” з ним, не передражнюйте, не насміхайтеся над малюком через неправильно вимовленого слова, а поверніться до нього обличчям і повторіть це слово правильно і чітко.

Іноді можна почути і таке: “не страшно, сам навчиться”, “а у нас і тато заговорив в 5 років, і нічого, добре розмовляє”, “це у нас в роду” тощо.

Може бути, навчиться сам, а може бути, ні. І тоді, скільки труднощів і комплексів виникає у дитини в дитинстві, скільки все це доставляє прикрощів в юності, а, часом, робить негативний вплив на всю долю людини!
Тому, мають рацію ті дорослі, які з особливою увагою ставляться до розвитку мовлення свого малюка і своєчасно звертаються за допомогою до фахівців логопедам, а не чекають, що дитина “навчиться сам”.

РОСТОК ЖИТТЯ