У наш час з поняттям «родова травма» стикаються багато жінок, які перенесли пологи. Як же цього уникнути? Чи можливо, запобігти травми дитини або матері при пологах? Про це ми і поговоримо в даній статті.
Родова травма є узагальненим поняттям, яке охоплює в себе всілякі пошкодження органів жінки або дитини, травмування тканин в ході родової діяльності. Різні гематоми, пошкодження в області матки, розриви району промежини, вульви або піхви, свищі, деформація кісток таза – родові травми матері, які зустрічаються найчастіше.
Пологи-важке випробування, як для матері, так і для немовляти. Фахівцями часто констатується наявність всіляких травм і порушень в післяпологовий період у малюка і породіллі. Травматизм в період пологів в акушерстві розрізняють: дитячий і материнський.
Класифікація дитячого родового травматизму
Родові травми діляться на пошкодження механічного, а також гіпоксичного характеру. Багато хто чув такі поняття, як гіпоксія або асфіксія зародка, немовляти. Це і є джерело гіпоксичних пошкоджень. Що мається на увазі під поняттям асфіксія? Це переривання припливу в легені кисню, тобто – задуха.
Гіпоксія-вторинні і тривалі перебої потрапляння потрібної кількості кисню в тіло крихти. При цьому вуглекислота накопичується в досить великій кількості, що дуже небажано. Нестача кисню може призвести до серйозних захворювань, таких як ДЦП.
Асфіксія або гіпоксія можуть мати місце внаслідок наявності слизових виділень в області рота немовляти, обвиття пуповини, а також западання мови, що може привести до перекриття трахеї.
При невідповідності розмірів плода з родовими шляхами можуть мати місце травми, що носять механічний характер. Які ж причини? Дуже важливим фактором для позитивного результату пологів вважається положення плода в утробі матері. Якщо малюк зайняв аномальне розміщення (поперечне, лицьове, тазове або тім’яне), то варто потурбуватися. До ймовірних факторів виникнення травм механічного характеру відносять: переношеність плода, наявність труднощів його розвитку в утробі матусі, відхилення в області таза породіллі, досить немолодий вік жінки, наявні травми в районі живота або таза і інші.
Присутність пухлини, придбаної в процесі пологів, існування крововиливу в районі м’язів або окістя черепа, травмування кісток, а також нервів відносять до механічних видів пошкоджень, отриманим в період родової діяльності. До родових каліцтв гіпоксичного характеру можна відносити травмування внутрішніх органів, головного і спинного мозку, які виникли при асфіксії або ж гіпоксії немовляти, плода.
Можливі групки ризику
Існують так звані «групки ризику». У них потрапляють жінки з наявністю:
переношеності плода і його великі розміри;
швидкоплинних або тривалих пологів;
недоношеності дитини і його невелика вага;
асинклітичного вставляння головки;
Витяг зародка із застосуванням вакууму або накладення щипців;
активізації пологів;
аномального розташування дитини.
Кожне немовля хоча б в малому ступені отримує родову травму внаслідок взаємодії між мамою і малятком в родовому процесі.
Як попередити родову травму
Дуже важливо для майбутньої матусі вести здоровий спосіб існування, наклавши заборону на всі наявні небезпечні звички під час вагітності. Якщо вона буде уникати інфекційних захворювань, то зможе запобігти в майбутньому гіпоксію плода, немовляти. Майбутня матуся повинна ретельно підготуватися до майбутнього «цікавого положення», вчасно лікувати свої недуги.
Під час вагітності піклуватися про своє здоров’я і при найменших підозрах йти до лікуючого гінеколога. Неухильним є відвідування жіночої консультації і проходження УЗД, які допоможуть на ранніх термінах вагітності розпізнати можливі відхилення. Індивідуальні, загальнофізичні заняття і хороший акушер посприяють уникненню родової гіпоксії.
Діти з наявністю родової травми
Відповідна терапія і спостереження у лікаря необхідно для немовляти. Таких діток спочатку не годують грудьми, годування проводять грудним молоком за допомогою зонда. При потребі застосовують кисневу терапію, вітамінки, глюкозу, препарати, здатні підтримати серце і судинну систему, ліки, які послаблюють підвищену збудливість немовляти.
Дитина, що має травму черепа повинен перебувати на лікарняному лікуванні. Йому визначається особливе медикаментозне лікування, адресоване на розсмоктування отриманого крововиливу. Проведення фізіотерапевтичних сеансів, гімнастичних вправ і масажу поліпшать стан малюка. Дітлахи з наявністю епілепсії або церебрального паралічу знаходяться під наглядом в спеціальній клініці.
Бережіть себе майбутні матусі! Легких пологів вам і Вашому малюку!