Рахіт-захворювання кісткової тканини, пов’язане порушенням обміну фосфору і кальцію в організмі в результаті нестачі в організмі вітаміну Д.недостатнє надходження вітаміну Д призводить до того, що організм починає погано засвоювати іони кальцію, який, в свою чергу, припиняє відкладатися в кісткових тканинах.
Причинами розвитку рахіту є:
- Недолік надходження вітаміну Д під час вагітності внаслідок незбалансованого харчування матері, багатоплідної вагітності, передчасних пологах, так як посилене збагачення плода фосфором і кальцієм відбувається на останніх термінах.
- Неправильний прикорм або погано підібрані суміші, так як при грудному вигодовуванні дитина отримує достатню кількість вітаміну Д з молока матері.
- Спадковість;
- Простудні захворювання, при яких погіршується засвоєння вітаміну Д і дитина рідше гуляє на вулиці під сонячними променями.
До групи ризику входять діти, які отримують мало ультрафіолету – народжені взимку і восени і проживають в менш сонячних регіонах, діти з темним кольором шкіри, що знаходяться на штучному вигодовуванні.
Стадії і ознаки розвитку рахіту
Перші ознаки захворювання можна виявити в житті дитини. Вони виражаються в порушенні поведінки: примхливості, млявості, загальмованості, різкої лякливості. Дитина починає сильно потіти, особливо під час їжі і під час сну, у нього мокрі долоні і стопи ніг.
Однак підвищена пітливість не завжди може вказувати на наявність захворювання, можливо, в організмі є порушення водно-сольового балансу або дитина перегрівається. Також у дитини спостерігається м’якість кісток, погане заростання джерельця, пізніше прорізування зубів, відставання в рості і фізичному розвитку. Поява лисини на потилиці також не можна віднести до категоричній ознакою рахіту.
При другій стадії захворювання візуально деформовані кістки черепа і ніг, грудна клітка вдавлюється або випинається, з’являється тремор підборіддя і кистей, слабкість зв’язок.
Третя стадія характеризується відставанням у фізичному і психічному розвитку, ламкості і крихкості кісток, змінами внутрішніх органів, наприклад печінки і селезінки, непропорційності розміру тулуба і голови, округляється живіт.
Лікування рахіту
При своєчасно розпочатому лікуванні з віком у дитини не залишиться будь-яких ознак перенесеного захворювання, однак при запущених станах процес деформація кісток і захворювання внутрішніх органів стають незворотними.
При підозрі про наявність у дитини рахіту проводиться ряд дослідження, що включають аналіз крові на вміст кальцію і фосфору і рентген. Лікування рахіту зводиться до прийому вітаміну Д у вигляді препарату, вживання в їжу продуктів з високим вмістом вітаміну Д (рибні продукти, кисломолочні продукти, яєчний жовток, вівсяна каша, рослинна олія), збільшенні прогулянок на свіжому повітрі і сонячним ванним.
Профілактика рахіту
Профілактика рахіту у немовлят також зводиться до профілактичного прийому вітаміну д в дозі 1-2 краплі, частих і тривалих прогулянках на свіжому повітрі особливо в сонячну погоду (при похмурій погоді ультрафіолет також надходить, але в меншій кількості). Для отримання його в достатній кількості дитині достатньо перебувати на сонці три рази в день приблизно по 10 хвилин за умови, що відкритими для Сонця залишається 50% тіла дитини.
При введенні прикорму необхідно обов’язково включати в раціон рибу, м’ясо, рослинне і вершкові масла, кисломолочні продукти, половину яєчного жовтка. У сонячних регіонах проживання, де в літні періоди достатньо сонячного світла, додатковий прийом вітаміну Д у вигляді препарату припиняють, щоб не допустити передозування. При перевищенні його в організмі дитина стає неспокійним, нервовим, погано спить. Заходи профілактики рахіту дозволяти не допустити розвиток захворювання.