Всі ми, батьки, знаємо, що здоров’я наших дітей буквально безцінне і що ми робимо все можливе, щоб забезпечити наших малюків усім, чого не було у нас. Хоча іноді легше вирішити проблеми, які видно, у разі проблем, які спочатку зовсім не помітні, може статися так, що вони прогресують, і тоді в першу чергу вирішуються наслідки – ми гасимо вогонь – і тільки потім шукаємо корінь самої проблеми.
Однією з таких проблем є опущений звід стопи, який, якщо його вчасно не лікувати, може серйозно загрожувати динаміці ходьби і бігу, а значить, негативно позначитися на подальшому правильному розвитку опорно-рухового апарату.
Плоскостопість у дитини в більшості випадків обумовлено атрофією внутрішнього поздовжнього склепіння стопи
Розрізняють поздовжньо і поперечно опущені склепіння. У молодих людей в основному опущені поздовжні склепіння, а у літніх (крім поздовжніх) опущені і поперечні склепіння стоп. В основному мова йде про передніх поперечно опущених склепіннях, тоді як при поздовжніх розрізняють внутрішній і зовнішній склепіння стопи.
Сила мускулатури є одним з основних факторів збереження склепінь стоп здоровими, і при дисбалансі між силою розглянутої мускулатури і силою навантаження на стопу з часом виникає деформація, яку ми називаємо плоскостопістю.
При опущеному поперечному зводі стопи біль виникає в передньому відділі стопи, часта причина — взуття з піднятим каблуком — вище 3 см.це не означає, що чоловіки позбавлені цієї проблеми, але, на жаль, вона зачіпає більше жінок, які часто носять високі підбори.
У маленьких дітей стопи завжди опущені, тому що кістки м’які і тому мускулатура і зв’язки ще не в своїй нормальній функції. Це абсолютно нормально і триває такий стан до досягнення дитиною дворічного віку. Тиск на стопу замінює її стійкість до активного руху, тому не дивний деформований Звід стоп у дітей раннього віку.
З другого-третього року починається активний розвиток склепінь стоп, і в цій фазі батьки повинні проявляти відповідальність за своїх малюків. Ви можете проявити відповідальність двома способами.
Дозвольте / заохочуйте дитину ходити босоніж якомога більше! Неможливо пояснити, наскільки це важливо, і простіше ввечері гарненько відмити ноги, ніж потім ходити по лікарях, фізіотерапевтам і шукати устілки!
Купуйте якісне взуття! Сьогодні важко витратити значні гроші на якісне взуття (особливо для сімей з кількома дітьми і малим доходом), але користь для подальшого розвитку незмірна. Власне, справа йде так-ви можете витратити гроші зараз на якісне взуття, або пізніше ви витратите гроші і час на виготовлення устілок, відвідування фізіотерапевта і все інше, що несе з собою ця проблема. Рішення за вами!
Основи правильного розвитку стопи
Між другим і третім роком життя дитини ми закладаємо основи майбутнього правильного розвитку стопи, і якщо почати з якісних звичок в цей період, то дуже ймовірно, що до 6-го року життя дитини звід стопи буде розвиватися правильно і у дитячої ноги не буде проблем з опущеними стопами. Зазвичай перші деформації помічають приблизно у віці 5-6 років, а це значить, що ми вже на 3 роки запізнюємося з виправленням розглянутої деформації.
Хороша новина полягає в тому, що дитяча стопа активно формується до 10-12 років, а до цього часу повинні бути закладені основи для подальшого правильного розвитку стопи в підлітковому віці. Коли діти вступають в період статевого дозрівання і більш пізнього розвитку, деформації стопи набагато важче лікувати звичайними методами (устілки і т.п.), і тоді їх важче виправити. Саме тому важливо серйозно підходити до вирішення цих проблем в ранньому дитинстві і молодшому шкільному віці, адже чим більше дитина розвивається, тим більше проблема – якщо її не лікувати.
Враховуючи, що наші ноги є першим контактом із землею і, отже, нашою основою, їх деформація впливає на правильний розвиток кісток гомілки та стегна, причому ці нерівномірні сили передаються і на хребет, так що дуже часто виникають болі в поперековому відділі хребта, викликані опущеними стопами. З іншого боку, ми розуміємо, що діти активні на ранніх етапах життя, і якщо у них немає відповідного взуття, яка сприяє правильному розвитку склепіння стопи, то деформації стопи можуть виникати незалежно від сили м’язів.
Звичайно, є інша крайність – коли діти малорухливі і через атрофії м’язів і підвищеного тиску на стопи (дуже часто через ожиріння) починає страждати звід стопи і ніякі якісні тренування не допоможуть запобігти деформацію стопи.
Тому, дорогі батьки, не чекайте фізіотерапевтів і лікарів, а керуйтеся старовинної народної (і до сих пір дуже актуальною) приказкою: профілактика краще лікування.