Патологічні рефлекси виражаються в нестандартній рухової реакції на дотик, і є симптомом для визначення різних захворювань. Така реакція допомагає лікарям діагностувати у пацієнта наявність психологічних або неврологічних хвороб.
Деяка реакція тіла, яка у дітей вважаються нормальною, у дорослого ж людини є відхиленням. Патологічна реакція тіла на контакт з будь-яким предметом буває як умовною, так і безумовною. На сьогоднішній день існує безліч назв різним патологічним рефлексам.
На їх появу може вплинути ураження головного нейрона головного мозку, його шляхів, що ведуть до спинного мозку і нервів відповідають за рух.
Відмінність неприродних рефлексів
Діляться на:
- Рефлекс верхніх кінцівок. Сюди входить Нездорова реакція рук на подразник. Це можна побачити в мимовільному захопленні і утриманні предмета. Виявити їх можна якщо помацати шкіру долоні біля основи пальців.
- Рефлекс нижніх кінцівок. Вони виражаються в нездоровому реагуванні на роздратування стоп. Побачити його можна при постукуванні молоточком. У цей момент пальці починають розгинатися, згинаються стопи.
- При патологічної реакції ротових м’язів, відбувається неправильна робота м’язів на обличчі.
З’явиться патологічні рефлекси можуть в таких випадках, як:
- при пошкодженні інфекцією кори мозку;
- при пухлини або захворювання мозку;
- мозок страждає гіпоксією, йому не вистачає кисню;
- при інсульті;
- дитина страждає на ДЦП;
- людина перебуває в Комі або паралізована;
- можуть з’явитися після травми.
Також причиною бувають різні хвороби нервової системи, головного мозку або пошкодження нейронних зв’язків.
Які бувають
Вважається нормальним, якщо тонічні рефлекси у дитини проявляються до трьох місяців. Коли вони починають проявлятися на п’ятому, це може говорити про те, що дитина уражена ДЦП. При цьому захворюванні рухові автоматизми не згасають, а розвиваються і далі.
Шийно-тонічний рефлекс-при зміні положення голови змінюється тонус м’язів шиї, тулуба і кінцівок.
Асиметричний шийний тонічний рефлекс, виражається посиленням тонусу м’язів рук і ніг, якщо голова повертається бік. У тій стороні, куди розгорнуто особа, спрацьовують розгинальні м’язи, а зі зворотного, навпаки, згинальні.
При лабіринтово тонічному рефлексі, у дитини який лежить на спині виражений підвищений тонус розгинальних м’язів. Коли дитина знаходиться в положенні лежачи на животику, більше виражені згинальні.
Лабіринтові і шийні тонічні рефлекси є рефлекторними змінами тонусу під впливом подразнень, які виходять з м’язів і суглобів шиї і лабіринтів.
Рефлекс Ландау або лабіринтовий інсталяційний рефлекс, являє собою новий етап у розвитку рухової сфери новонародженого. Він змінює тонічний лабіринтовий рефлекс. Буває двох видів: нижній і верхній.
Рефлекс Ландау допомагає дитині перейти з горизонтального до вертикального положення. Буде доброю ознакою, якщо дитина, лежачи на животі, починає піднімати голову з двох місяців, а на четвертому починає спиратися на розігнуті ручки. У півроку у нього поступово розгинаються ноги, і піднімається зад. Надалі дитина починає встановити на карачки. Якщо малюк не розвивається правильно в ці місяці, це є затримкою розвитку головного мозку.
Рефлекс Бабинського можна виявити, якщо провести по підошві ноги молоточком або зубочисткою. Необхідно це зробити від п’яти до пальців стопи. У цей момент розгинається великий палець або можуть розлучитися віялом все. Сам цей рух відбувається м’яко, без відчуття болю.
Причиною появи цього патологічного рефлексу є повільне просування сигналу по рухових каналах, а також порушення збудження потрібних ділянок головного мозку.
Чи піддається лікуванню?
Самі рефлекси не є хворобою тому не лікуються. Вони є симптомом будь-якого психоневрологічного порушення. Це свідчення того що в роботі мозку і нервової системи існують проблеми. Тому спочатку фахівці намагаються знайти причину їх виникнення. Тільки після цього лікар ставить діагноз і приписує відповідне лікування. Патологічні рефлекси служать хорошим індикатором допомагає виявити тяжкість захворювання.
Щоб застерегти себе від ймовірності виникнення патологічних рефлексів, необхідно відмовитися від алкоголю, напоїв містять кофеїн, а також куріння. Варто почати активно займатися спортом, правильно харчуватися. Якщо є проблеми з серцево судинною системою то потрібно їх своєчасне лікування.
Як тільки будуть виявлені відхилення в русі дитини необхідно відразу ж звертатися до лікаря. Так як чим раніше почнеться курс лікування, тим більше шансів на те, що в майбутньому малюк буде жити повноцінним здоровим життям.