Парафінотерапія є найбільш популярною формою теплового лікування. Лікувальний ефект такої процедури досягається завдяки теплозберігаючим властивостям парафіну, нагрітого до потрібної температури. Остигає парафін чинить тиск на тканини і сприяє більш глибокому їх прогріванню, ніж покращує мікроциркуляцію і кровообіг.
Парафінотерапія для дітей з ДЦП основні методи лікування
Широке застосування парафінотерапія має в лікуванні дитячого церебрального паралічу, яке можна застосовувати з перших місяців життя.
Для теплових процедур використовують медичний очищений парафін, який попередньо подрібнюють і нагрівають до температури 70-100 градусів в парафінонагревателе або на водяній бані в домашніх умовах.
Застосовують кілька методів лікування ДЦП за допомогою парафіну:
- нашаровування;
- парафінові ванночки;
- салфетные аплікації.
- кюветные аплікації.
При лікуванні методом нашарування, на область застосування наносять декількох шарів розплавленого парафіну тонким пензликом. Загальний шар в кінцевому підсумку повинен бути від одного до двох сантиметрів. Температура парафіну застосовується в межах 50-55 градусів. Аплікацію зверху загортають плівкою і вкривають теплою ковдрою. Нашарування застосовують при необхідності нанесення аплікації на нерівні ділянки тіла.
Парафінові ванночки використовують для парафінотерапії в області суглобів рук і ніг. Щоб шкіра адаптувалася, кисті рук і ніг змащують теплим парафіном температурою не більше 50-55 градусів. Потім поступово руки і ноги занурюють у ванночку з розплавленим парафіном до 60-65 градусів.
При проведенні серветних аплікацій – на шкіру наносять шар теплого парафіну товщиною до п’яти міліметрів, потім область застосування обертають серветкою, змоченою в розплавленому парафіні. Після чого загортають плівкою і теплою ковдрою.
Для проведення кюветних аплікацій використовують кювети (спеціальні ванночки з кераміки), в які заливається розплавлений парафін шаром близько 1-2 см.на дно вистилається щільна плівка. Після нетривалого охолодження, пласт парафіну, який прийняв форму кювету, витягують разом з плівкою і накладають на місце застосування. Потім зверху, для збереження тепла, накривають плівкою і теплою ковдрою.
Залежно від індивідуальних особливостей організму і призначення лікаря, тривалість процедури становить 15-20 хвилин. Рекомендується виконати 15-20 процедур за весь курс лікування. Після сеансу парафінотерапії необхідний відпочинок і подальше проведення лікувальної гімнастики.
При застосуванні будь-якої з методик теплолікування, важливо, щоб шар парафіну, що стосується шкіри, був невисокої температури 50-55 градусів. Це захищає поверхню тіла від контакту з розплавленим парафіном.
Після проведення процедури відбувається розширення судин, зігрівання тканин, посилення кровотоку і лімфообігу, м’язи і зв’язки стають більш еластичними і розтяжними. При застосуванні у комірцевій зоні парафінолікування стимулює кровообіг у судинах головного мозку. Вже після декількох курсів спостерігається зняття спазмів, поліпшення провідної функції периферичних нервів.
Протипоказання
Не рекомендується застосовувати парафінолікування дітям, якщо:
- На ділянці шкіри, де необхідно застосувати аплікацію з парафіну, є висип, нагноєння або пошкодження.
- Під час простудних та інших захворювань при підвищеній температурі тіла.
- При порушенні теплової чутливості шкіри.
- Після перенесеної травми.