Панічні атаки

Панические атаки Корисна інформація

Панічні атаки згідно з одним дослідженням, відчуває кожен четвертий чоловік протягом життя.

На даний момент відомо, що тривожні розлади постійно множаться. В останні пару років все більше людей страждали від частих нападів паніки. В основному це молоді або навіть дуже молоді люди.

Чому так складно розпізнати і відреагувати на свою і чужу травму?

Панічну атаку важко пояснити людині, яка ніколи з нею не стикалася, і, ймовірно, їй ще важче зрозуміти такий досвід. Це переважна, вкрай неприємне і психологічно дуже виснажливе переживання, яке може істотно обмежити нормальну життєдіяльність людини.

Панічна атака може виникнути в будь-який час і в будь-якій ситуації. Такі ситуації можуть бути абсолютно непередбачуваними.

Уявіть, що ви сидите за вечерею в модному ресторані зі своєю сім’єю. Атмосфера приємна, фоном чути ноти класичної музики, ви базікаєте за столом, смієтеся, згадуєте якісь випадки з минулого і раптом ” Бум!!!».

Вас охоплює почуття незрозумілого страху, ваші долоні починають потіти, серце шалено б’ється і ви впевнені, що через кілька хвилин у вас трапиться Серцевий Напад або ви втратите свідомість. Однак ви не можете померти від панічної атаки, і це одна з перших речей, які терапевти розповідають своїм клієнтам. Але ця інформація не дуже допомагає, коли атака вже почалася, тому що відчуття неминучої смерті дуже реально, що б вам не говорили.

Для деяких панічна атака може бути поодиноким випадком, але у багатьох напади можуть виникати все частіше і частіше. Найбільша проблема полягає в їх непередбачуваності саме тому, що вони часто трапляються в абсолютно нейтральних ситуаціях або навіть у позитивній обстановці, наприклад, під час вечері з родиною або на прогулянці з друзями. Коли напад відбувається вперше, людина зазвичай проходить цілу серію обстежень, які часто закінчуються у відділенні невідкладної допомоги, і все для того, щоб спробувати знайти органічну причину фізичних симптомів, що з’являються під час нападу.

Такі обстеження виснажливі та невдалі для людини та її сім’ї, і в багатьох випадках відбувається низка нападів, перш ніж органічні причини будуть виключені та поставлений правильний діагноз.

Стара добра еволюція

З еволюційної точки зору панічна атака являє собою стару добру реакцію «бій або Втеча», що має значення для адаптивного виживання. У ситуації, коли, наприклад, на вас нападає величезний дикий звір, активація симпатичної нервової системи дозволяє вам швидше бігати, сильніше битися і легше витримувати фізичні навантаження.

Однак, коли ви сидите на дивані і базікаєте з друзями на вечірці, а ваш організм раптом починає вести себе так, ніби на вас мчить швидкісний поїзд, очевидно, що щось пішло не так. Ось чому панічні атаки — це свого роду внутрішня паніка, яка спрацьовує при помилковій тривозі, і, таким чином, через адаптивний механізм вони стають проблемою. Існують різні теорії, які намагаються пояснити, чому ця сигналізація не працює як слід. Деякі називають основною причиною нейрофізіологічні причини.

Наприклад, напади паніки можуть також виникати під час сну, коли до мозку природним чином надходить менше кисню. Підвищена концентрація вуглекислого газу в крові головного мозку,» сигнальна система ” якого надчутлива, може призвести до симптомів панічної атаки. Згідно з такою теорією, панічні атаки мають мало спільного з тривогою або невирішеними психологічними конфліктами.

Згідно психоаналітичної трактуванні, панічні атаки можуть бути наслідком неусвідомлених внутрішніх конфліктів або розлуки з близькими людьми. Сучасні інтерпретації також говорять про те, що у людей, у яких розвивається панічний розлад, є виражена «боязнь страху». Таким чином, пусковим механізмом для розвитку розладу може стати ситуація, при якій людині, наприклад, стало погано в громадському місці.

У майбутніх ситуаціях, що становлять загрозу повторення подібної події, з’являються тривожні думки типу» а що, якщо це трапиться знову«,»а що, якщо я втрачу свідомість”. Людина тоді гранично зосереджений на своїх тілесних реакціях, тому навіть найменша зміна в битті серця або пітливості долонь інтерпретує як насувається катастрофу, що ще більше підсилює тривогу і створює спіраль паніки.

Рішення про зміну ситуації

Велика проблема панічних атак полягає в тому, що люди з часом починають уникати загрозливих ситуацій. Таким чином, вони можуть почати уникати виходу на вулицю, спілкування, відкритих просторів і всього, що може запобігти нападу. Така поведінка неадекватна і не вирішить проблему, а коло ситуацій, яких слід уникати, може значно розширитися з часом. Хоча панічні атаки наростають, ми як суспільство все ще не розвинули достатнього розуміння цієї проблеми. Причина може критися саме в парадоксальній природі розлади, яку складно розшифрувати — організм просто реагує тривогою на неіснуючу загрозу.

Але відповідальність лежить не тільки на навколишньому середовищі, а й на людині, яка наважиться звернутися за допомогою. Хороша новина полягає в тому, що вона існує і може бути дуже ефективною. У той же час фармакотерапія зазвичай є лише частиною справи. Відомо, наприклад, що когнітивно-поведінкова психотерапія дає відмінні результати при лікуванні панічних атак.

Варіантів багато, і цю проблему слід розуміти, як і будь-яку іншу перешкоду в житті, яка потребує вирішення. Рішення, з іншого боку, вимагає часу, наполегливості та часто матеріальних ресурсів. Але перш за все необхідно рішення змінитися, тому що у всьому завжди найважче почати.

РОСТОК ЖИТТЯ