А) корекція рухових порушень на різних рівнях нервової системи (парези, гіперкінези, паралічі, порушення координації. В ортопедії-порушення постави та інших деформацій хребта.
Б) педагогічний вплив. Вольтіжіровка і верхова їзда використовується при порушеннях поведінки, інтелектуального розвитку дітей і підлітків.
В) спортивна діяльність інвалідів, яка сприяє їх реабілітації та підтримці фізичної активності.
Г) кінь як живий тренажер. З лікувально-гімнастичною метою іпотерапія призначається хворим з патологією ЦНС або після соматичних і травматологічних захворювань.
Д) реабілітація в післяопераційному періоді хірургічних хворих, на відновлювальному етапі, при порушеннях кровообігу в нижніх кінцівках, вегето-судинних дисфункціях.
Е) психосоматичні патології у дітей (неврози, психози, затримка психомоторного розвитку і т.д.).
Кожне заняття з кіньми проходить за певним сценарієм, який надає психотерапевтичний вплив:
- Єдність часу.
- Єдність простору і учасників.
- Єдність рухів.
У порівнянні з іншими методами лікувальної фізкультури, іпотерапія має розширеними фізіотерапевтичними можливостями. Основою цього є підвищена температура тіла у коней, постійне тренування м’язового корсету хребта в процесі їзди, статичне навантаження практично на всі м’язи тулуба з мінімальною витратою енергії. В процесі їзди у дитини підсвідомо синхронізуються руху в такт з конем, відбувається самовирівнювання постави і нормалізація дихальних рухів.
Якщо іпотерапію проводять у дітей з метою корекції різних видів розумової відсталості, то вона робить благотворний вплив в сфері:
- зменшує почуття страху і тривоги;
- знімає загальмованість нервової системи;
- полегшує досягнення правил самообслуговування;
- сприяє соціальному адаптуванню в середовищі проживання.
Також реабілітація робить позитивний психологічний вплив від спілкування з живою природою, а не з лікарями в білих халатах і замкнутих приміщеннях. Коні створюють додаткову мотивацію у дітей побороти свій страх і покататися на них верхи. Даний зважений крок підвищує дитячу самооцінку і розкріпачує при спілкуванні з однолітками.
Процес догляду за кіньми прищеплює дитині з дитинства почуття обов’язку і відповідальності. Якщо ж у людини є обмежені розумові можливості, то прості і одноманітні маніпуляції з обслуговування тварин допоможуть йому реалізуватися в житті, придбати нову захоплюючу професію і відчути себе потрібним в суспільстві.
Позитивний вплив іпотерапія в Україні надає і на абсолютно здорових дітей. Кожна дитина, бачачи перед собою велике і граціозна тварина, відчуває певний страх перед ним. Подолати його допомагають ті діти, які проходять реабілітацію. У даній ситуації спрацьовує інстинкт першості, і діти стають сміливішими, бачачи, як хвора дитина справляється з управлінням жеребця. Їх бажання бути кращим допомагає впоратися зі страхом.