Олігофренія – набуте або вроджене зниження інтелекту і затримку психічного розвитку (загальне недоумство). Як правило, вона розвивається внаслідок перенесеного внутрішньоутробного або в перші роки життя захворювання, негативно впливає на роботу головного мозку.
Основні причинні фактори олігофренії
- Спадковість-знижений інтелект і нервово-психічні відхилення можуть передаватися у спадок. До таких захворювань відносять хвороба Дауна, справжню мікроцефалію.
- Внутрішньоутробна патологія-перенесена інфекція плода в утробі матері (краснуха, сифіліс, токсоплазмоз), істотно позначаються на розвитку головного мозку та інших систем.
- Перинатальне ураження ЦНС-безпосередньо після народження дитини або в перші кілька років життя нервова система малюка вразлива. Асфіксія новонародженого, резус-конфлікт матері і плоду, гідроцефальний синдром або дитячі інфекційні захворювання негативно впливають на ріст і розвиток нервових клітин.
Олігофренія клінічна картина захворювання
Залежно від причин, що викликали порушення диференціювання нервової системи, ступінь вираженості клінічних проявів можуть бути від легкої дебільності до вельми важкої ідіотії.
У хворих олигофренией відзначаються:
- розлади пізнавальної сфери, яка проявляється порушеним мисленням, в результаті чого хворі не розуміють сенс простих процесів;
- втрата аналізуючих навичок і синтезу інформації;
- порушення мовної сфери характеризується проблемами з вимовою і лексикою;
- емоційна бідність під час розмови та значущих дат.
Хворі олигофренией з раннього дитинства відстають і в фізичному розвитку. У них є певні пороки розвитку внутрішніх органів, хиткість ходи, тремор кінцівок, дрібних мімічних м’язів (тики). Також вони важко адаптуються в соціумі, зі своїми однолітками не можуть активно спілкуватися.
Ступеня вираженості
Найлегший вид відхилення нервово-психічного розвитку називається дебільністю. При цьому виді недоумства у хворих виникають проблеми з конкретно-описовим типом мислення. Вони не можуть абстрактно мислити, всі слова і дії розуміють буквально.
Хворі можуть навчатися в загальноосвітній школі і цілком гідно її закінчити. Вони легко піддаються навіюванню, в новій обстановці повністю губляться, тому за ними постійно потрібен цілодобовий нагляд і допомога в самообслуговуванні.
Імбецильність відноситься до середнього ступеня недоумства, при якій пацієнти добре розуміють мова співрозмовника, але конструктивну розмову не можуть провести. Вони вимовляють тільки елементарні короткі словосполучення.
Хворі при такій формі недоумства тісно пов’язані емоційно з близькими родичами, адекватно сприймають похвалу і докори. Їм не властива ініціативність, вони легко піддаються чужому впливу, тому їм потрібен постійний контроль.
Найгрубішою формою олігофренії є ідіотія. Хворі з такою патологією нервово-психічного розвитку не здатні ні мислити, ні розмовляти. Серед емоцій у них виявляються почуття радості і печалі. Словниковий запас обмежується окремими нечленороздільними звуками і важко сприймають розмовну мову оточуючих їх осіб.
У побуті вони неохайні, погано пережовують їжу, не можуть самостійно обслуговувати себе. У повсякденному житті їм цілий день необхідна стороння допомога і догляд.
Олігофренія принципи лікування
Варто розуміти, що подібний дефект ЦНС не може бути усунутий повністю. Основна мета терапії полягає в проведенні етіотропного лікування основного захворювання, яке вплинуло на роботу головного мозку, і інших його ускладнень. У цьому напрямку проводиться комплексне лікування токсоплазмозу, вродженого сифілісу, корекція фенілкетонурії, гормональних порушень.
Медикаментозні засоби, що поліпшують кровопостачання головного мозку і харчування нервових клітин, дають позитивні результати у половини хворих. Для максимального ефекту в терапію необхідні фізіотерапевтичні процедури і робота психолога.
Хороший результат при реабілітації хворих отримують при проведенні занять з іпотерапії. Контакт з живим організмом, який розуміє без слів і відчуває настрій наїзника після перших дотиків, позитивно впливає на емоційний стан олігофренів. Вони емоційно розкріпачуються, стають більш доброзичливими, відкритими для нових переживань.
Верхова їзда допомагає поліпшити координаційну функцію головного мозку, розвинути елементарні навички спілкування з твариною, прищепити почуття відповідальності і навчить керувати конем без слів.
Такі ефекти від іпотерапії істотно полегшують життя при олігофренії як хворим, так і їх родичам. Постійні тренування і турбота про коней стимулюють нервову діяльність, нормалізують душевну рівновагу, зміцнюють організм і роботу внутрішніх органів.