Механізм і причини розвитку атеросклерозу

Атеросклероз Корисна інформація

Атеросклероз – це хронічне захворювання, яке пов’язане з накопиченням на внутрішніх стінках кровоносних судин холестерину.
Холестерин-це речовина тваринного походження, розчинна в жирах. Організму людини це з’єднання необхідно для синтезу жовчних кислот, які допомагають емульгувати жири в кишечнику і сприяють їх всмоктуванню, стероїдних гормонів, вітаміну D. так само холестерин – це незамінний компонент клітинної мембрани будь-якої клітини.
Для того щоб холестерин, жири і жироподібні речовини могли транспортуватися по організму людини разом з потоком крові, їм треба утворювати комплекси з білками. Ці структури називаються ліпопротеїни, і вони класифікуються за щільністю: чим більше білка в утворенні, тим воно щільніше. У побуті ліпопротеїни низької і дуже низької щільності (ЛПНЩ і ЛПДНЩ) часто називають «поганим холестерином», тому що їх молекули містять більше ефірів холестерину, ніж ліпопротеїни високої щільності (ЛПВЩ), присутність в крові яких благотворно впливає на здоров’я людини. Тому ЛПНЩ і ЛПДНЩ вважаються атерогенними, тобто здатними викликати розвиток атеросклерозу.

Який же механізм розвитку атеросклерозу?

Для того щоб в посудині з’явилася атеросклеротична бляшка, необхідно пошкодження внутрішньої поверхні стінки судини. Найчастіше причиною подібного пошкодження є різке або тривале підвищення тиску, наприклад, при артеріальній гіпертензії. На що з’явилася тріщинку» прилипають ” ЛПНЩ і ЛПДНЩ, які залучають клітини імунної системи – лейкоцитів, що знищують чужорідні частинки в організмі людини. Зазвичай лейкоцити поглинають сторонні тіла і загиблі клітини, перетравлюють їх до безпечних для організму речовин, але зруйнувати окислені молекули холестерину їм не під силу.

Неперетравлені ефіри холестерину накопичуються в лейкоцитах і викликають їх загибель. Все нові і нові клітини гинуть на місці пошкодження судини, поступово виходить освіту просочується солями кальцію, розчиненими в крові, стає твердим і нееластичним, а після і зовсім покривається тканиною внутрішньої частини судини.

Така атеросклеротична бляшка заважає нормальному току крові, через що порушується живлення тканин, що забезпечуються судиною. Органи не можуть нормально виконують свої функції, через що страждає весь організм. Більш того, бляшка в будь-який момент відірватися від місця свого освіти, перетворитися в тромб і запечатати посудину нижче по току крові. Наслідки можуть бути найжахливішими. Тромб може викликати інфаркт, найчастіше – серцевого м’яза. В результаті різкого припинення харчування клітини гинуть, і, виділяючи токсичні речовини, тягнуть за собою пошкодження інших тканин. Нарешті, через відкладення на стінках судин їх просвіт звужується, що призводить до підвищення тиску. А так як одним з ініціюючих факторів атеросклерозу є артеріальна гіпертензія, то обидва захворювання стають тісно взаємопов’язані.

Що ж є причиною даного захворювання?

На це питання немає однозначної відповіді. Найчастіше головним ініціюючим фактором хвороби називають спадкову схильність, проте немає достовірних даних про механізм дії цього фактора.

Є ймовірність, що захворювання може бути пов’язано з одним з видів порушення речовин – гіпергомоцистеїнемією-станом, коли в організмі накопичується з’єднання, дуже схоже за своєю будовою на необхідну людині амінокислоту – цистеїн. Гіпергомоцистеїнемія може виникнути в результаті нестачі вітамінів групи В або порушення їх всмоктування в кишечнику.

Багато дослідників відзначають зв’язок між утворенням атеросклеротичних бляшок і інфекційними захворюваннями. Так у хворих на атеросклероз часто знаходять антитіла до хламідій, деякі віруси, наприклад, цитомегаловірус або вірус простого герпесу, можуть активно пошкоджувати стінки судин, що сприяє формуванню бляшок. Окремі автори приписують головну роль в атерогенезі нанобактеріям-організмам, схожим за будовою зі звичайними бактеріями, але у багато разів дрібнішими.

Так само слід не забувати про роль хронічних захворювань, що сприяють розвитку атеросклерозу: артеріальної гіпертензії, ожиріння, цукрового діабету, подагри та ін.

І, нарешті, значущими, але аж ніяк не вирішальними факторами ризику є неправильна дієта з надлишком насичених тваринних жирів, недостатня фізична активність, куріння, вживання алкоголю і наркотиків, стреси.

В цілому, кращою профілактикою даного захворювання є здоровий спосіб життя, своєчасне лікування інфекційних захворювань, увагу будь-яких змін у здоров’ї.

РОСТОК ЖИТТЯ