Відхилення на психічному рівні, недорозвинення інтелекту у дітей дуже складно виявити в ранньому віці. Звичайно, створена шкала нормативів, в якій розписано, що дитина повинна вміти в певному віці, але брати її за еталон не можна. Крім статистичних даних існують ще й індивідуальні особливості розвитку, з якими необхідно рахуватися. Тому визначити чи дійсно є порушення психомозкової діяльності можна тільки вже тоді, коли поведінка дитини буде різко відрізнятися від однолітків. А, отже, і лікування ускладнюється пізньою постановкою діагнозу.
Відхилення або затримка психомовного розвитку, це наслідок перенесених важких станів, таких як: –
- Перенесені матір’ю інфекційні захворювання під час вагітності,
- Передчасні пологи або пізні пологи,
- Стрімкі пологи або тривалі з довгим безводним періодом,
- Травми під час пологів,
- Затримка першого вдиху,
- Гідроцефалія (скупчення рідини під корою головного мозку) і підвищений внутрішньочерепний тиск.
Все це призводить до порушень центральної нервової системи, нерівномірного розвитку півкуль головного мозку, а, отже, і пригнічення розвитку того відділу мозку, який відповідають за інтелектуальні здібності.
Дисбаланс в роботі правої півкулі, що відповідає за емоційність, інтуїцію і просторове мислення, і лівого, що відповідає за логіку і раціональність, без сумніву призведе до психомовних порушень.
Симптоми затримки психомовного розвитку
Насторожити батьків повинні наступні ознаки, при наявності яких необхідно негайно звернутися до лікаря, що б не дати розвинутися незворотних процесів, і почати лікувальні заходи якомога раніше:
- 4 місяці – немає емоційного відповіді у малюка на звернення дорослих до нього,
- 9 місяців-повна відсутність найпростіших слів (мама, баба, на),
- 18 місяців – не знає свого імені, і не розуміє простих прохань (принеси, Підійди),
- 3 роки – мова скоромовкою з проковтуванням закінчень, або ж дуже повільна з розтягуванням кожного слова.
- У будь-якому віці підвищене слиновиділення, і постійно відкритий рот.
Такі діти відрізняються підвищеною нервовою збудливістю, невмінням сконцентруватися на виконуваній роботі, розсіяні і надмірно примхливі. Мозкові порушення не дозволяють запам’ятовувати навіть найпростіші чотиривірші, а часом погана координація рухів не дозволяє дитині самій обслуговувати себе. Діти з затримкою психомовного розвитку дуже незатишно почувають себе в колективі, і відвідування дитячого садка стає серйозною проблемою.
Лікування затримки психомовного розвитку
Програма лікування дітей із затримкою психомовного розвитку складається індивідуально, вона повинна охоплювати відразу кілька напрямків: медикаментозне лікування, Рефлексотерапія, рефлекторне стимулювання кори головного мозку, логопедичний розвиток, розширення кругозору, розвиток пам’яті і абстрактного мислення.
Охопити відразу всі напрямки в лікуванні дуже складно, батькам доводиться розриватися між поліклінікою, логопедом, педагогом, психологом, і домашніми заняттями. Крім цього діти погано переносять впливу рефлексотерапії. Безперечно, ці сеанси частково змушують працювати пошкоджені ділянки кори головного мозку, але психологічна травма, що наноситься страхом дитини перед процедурою, часом погіршує психічну ситуацію. Тому результати такого лікування доводиться чекати дуже довго.
В останні роки, багато практикуючих дитячі лікарі визнали і обгрунтували незаперечний прогрес в лікуванні, при спільному впливі медицини та іпотерапії.
Лікування іпотерапією
Головним завданням у відновленні діяльності кори головного мозку є стабілізація емоційного стану і психічної рівноваги. Визнано, що кінь надає: –
- Психологічний вплив на нервову систему, змушуючи нейрони мозку відновлювати свою діяльність.
- Навіть звичайна прогулянка верхи стимулює координацію рухів,
- Необхідність правильно утримувати привід і управляти кроком коня, розвиває моторику, що додатково стимулює роботу мозку.
- Концентрується увага, і розвивається пам’ять.
- Спілкування з конем стимулює вироблення ендорфінів, які, в свою чергу змушують імунну систему докладати всіх зусиль для самостійного відновлення.
У сукупності з іпотерапією зростає позитивна дія лікувальних процедур. В результаті такого регулярного всебічного впливу, дитина, досягнувши шкільного віку, здатний без праці навчатися в звичайній школі. Для нього вже не буде проблемою запам’ятати букви або цифри, а спілкування з конем навчить його спілкуванню з дітьми в колективі.