Захворювання хребта, основні прояви якого виявляються вже в дитячому віці – сколіоз. Головним його симптомом є аномальне розташування хребців, що призводять до деформації спини і постави.
Класифікація та причини
Існує два основних види сколіозу:
А) вроджений – його причиною є аномалія розвитку хребетного стовпа, ребер і їх зчленувань.
Б) придбаний – встановити точну причину, що призвела до деформації спини, досить важко.
До порушення розташування хребців відносної один одного можуть привести деякі неврологічні хвороби і дефіцит вітамінів:
- ДЦП-церебральний параліч дитячого віку не вражає безпосередньо хребетний стовп, але супроводжується збільшенням тонусу м’язів, що підтримують хребет.
- Кривошия вроджена-вкорочення м’язів шиї, що веде до вимушеного, постійного нахилу голови в одну зі сторін. Чи не лікована м’язова патологія призведе до деформації хребта.
- Рахіт – » розм’якшення ” кісткової системи в результаті нестачі вітаміну D. в результаті, тіло хребта і його відростки стають пластичними і легко деформуються.
- Поліомієліт-грубе ураження центральної нервової системи, що приводить до порушення нервової регуляції хребта.
- Остеохондроз-розростання кісткових відростків, що приводить до фіксації хребта у вимушеному положенні.
- Грижове випинання в області хребетного стовпа (міжхребцевих дисків).
Прояви сколіозу
Вираженість симптомів захворювання залежить від ступеня викривлення хребетного стовпа. Чим раніше виявлена деформація, тим більша ймовірність її вдалої корекції і позитивного лікування.
Серед симптомів, які виявляються при огляді батьками, на першому місці, стоїть сутулість при ходьбі або сидячи. При наростанні деформації, починає опускатися одне з плечей на стороні, протилежній напрямку вигину.
У положенні стоячи, з’являється асиметричне розташування кутів лопаток, на тій же стороні, що і опущення плеча. У цій же позиції і з опущеними руками, при погляді на область попереку, промальовуються, так звані, «трикутники талії» – простір, розташоване між руками і бічним вигином талії. На стороні, протилежній викривленню, він буде менше.
Тривале і неприродне положення хребта призводить до порушення нормальної роботи багатьох органів і систем, в тому числі і нервової. Це ставати причиною появи періодичних болів, з подальшим їх посиленням.
Ступеня деформації хребетного стовпа
Встановити ступінь викривлення хребта може тільки фахівець після проведеного огляду і рентгенологічного висновку. Саме на знімку видно кут викривлення хребта, який визначає ступінь сколіозу.
Ступінь I-кут нахилу на рентгені 1-10 градусів. Зовнішні прояви сколіозу на даному етапі розвитку патології малопомітні. При ретельному огляді, можна виявити опущення одного плечей і лопатки, сутулість, асиметрію «трикутників талії».
Ступінь II-кут досягає 11-25 градусів. Виразність проявів викривлення ставати більш помітною, з’являється періодична біль в області деформації хребта.
Ступінь III-кут дорівнює 26-50 градусів. Біль носить постійний характер, зміни в спині види неозброєним оком, починає формуватися «реберний горб».
Ступінь IV-кут 51 градус і більше. Деформація носить тотальний характер, ребра з одного боку западають, а з іншого – випинаються («реберний горб»).
Лікування сколіозу та іпотерапія
Верхова їзда надає безліч біомеханічних впливів на організм дитини. Рухи на коні майже повністю повторюють руху при ходьбі, а хребет бере в них безпосередню участь.
Повна синхронізація між людиною і конем, під час їзди, веде до стимуляції процесів саморегуляції рухової функції і самокорекції деформацій хребетного стовпа.
Найбільший ефект лікування спостерігається на початкових стадіях сколіотичної деформації, коли обмеження рухів в ньому мінімальні, а еластичність зв’язкового апарату не страждає.
Їзда на коні зачіпає і залучає в роботу всі групи м’язів спини, зв’язковий і вестибулярний апарати. Головною складовою іпотерапії є рівновага і, щоб його зберегти, організму дитини доводиться на рефлекторному рівні «включати» всі резервні можливості.
На I-II стадіях сколіозу ще немає контрактур і незворотних змін в суглобах і хребцях. Регулярні заняття іпотерапією сприяють перерозподілу центру ваги, розслабленню спазмованих і стимуляції роботи ослаблених м’язів. При цьому поліпшується нервово-м’язова регуляція області спини, формується звичка тримати спину рівною.
Вироблена “постава вершника” знижує навантаження на хребет за рахунок промальовування всіх фізіологічних вигинів хребта. Для досягнення ефекту від занять, їх тривалість повинна перевищувати 6 місяців регулярних тренувань.