Лікування геміпаретичної форми ДЦП

Лечение гемипаретической формы ДЦП Корисна інформація

Однією з досить поширених форм дитячого церебрального паралічу, є геміпарез, або геміпаретіческая форма захворювання. Порушення рухів кінцівок, при цьому захворюванні, пов’язані з ураженням рухових ділянок кори головного мозку, і розвиваються тільки з одного боку, причому, страждає протилежна сторона тулуба.

Виявити ознаки хвороби можна вже до шостого місяця життя. Малюк підтискає одну ручку, а ніжка з цієї ж сторони неприродно випрямлена. Досвідчений педіатр може звернути увагу на сильний сухожильний рефлекс ще раніше.

Причини розвитку

Несприятливих факторів, під впливом яких у абсолютно здорових батьків народжується хвора дитина, досить багато. Провокують геміпаретичну форму ДЦП, ті з них, з вини яких мозок малюка тривалий час страждає від нестачі кисню. До них відносяться будь-які проблеми пов’язані з перебігом вагітності і родової діяльністю: –

  • Раннє відділення плаценти,
  • Неправильне положення плода перед пологами,
  • Затяжні пологи,
  • Стрімкі, ураганні пологи,
  • Перегин пуповини, і як наслідок порушення її прохідності,
  • Передчасні пологи,
  • Недостатня вага при народженні,

· Групова несумісність матері і плода,

  • Інфекційні захворювання, перенесені матір’ю на перших тижнях вагітності,
  • Тривале перебування дитини без навколоплідних вод.

Так само можливий розвиток церебральної геміплегії після зараження енцефалітом. Її ознаки з’являються після закінчення гострого періоду хвороби. Коли припиняються судоми, до малюка повертається свідомість, здається, що хвороба відступила, з’являється параліч з одного боку тіла.

Ознак

При геміпаретіческой формі уражається кора головного мозку з неї боку. Якщо постраждала права половина, параліч розвивається в лівій частині тулуба, і навпаки. Найчастіше страждає ліва сторона кори головного мозку, це пов’язано з її більшою сприйнятливістю до несприятливого впливу. Так як ліва півкуля формується набагато раніше, і з причини того, що на нього покладаються більш складні функції, воно і страждає першим.

Тому зовні помітно порушення в рухах з правого боку. Більш важка поразка стосується руки. Тонус м’язів в ній дуже високий, рука притискається до тулуба в зігнутому положенні. Кисть при цьому завжди опущена і стиснута в кулак.

Якщо з віком не змушувати дитину постійно користуватися цією рукою, то поступово стане помітно, що вона відстає в рості (коротше іншої руки), розвивається атрофія, а м’язи втрачають еластичність.

На відміну від руки, нога навпаки знаходиться в розігнутому положенні, а стопа постійно опущена. Крім цього, підвищуються рефлекси сухожиль, з’являються патологічні рефлекси.

Досить часто при геміпаретіческой формі церебрального паралічу, в патологічний процес залучаються черепно-мозкові нерви. Це проявляється косоокістю або асиметричною іннервацією мімічних нервів.

Рівень порушення інтелектуального і психічного розвитку може коливатися в досить великому діапазоні, від невеликого відхилення до серйозних розладів.

Практично у кожної третьої дитини спостерігається олігофренія і дизартрія.

Лікування геміпаретичної форми ДЦП

Лікування дітей з геміпаретичною формою ДЦП проводиться інтенсивними темпами. Дитині одночасно призначається масаж, лікувальна фізкультура, фізіотерапевтичні процедури, рефлексотерапія, і ще багато іншого. Звичайно, всі ці методи, що застосовуються одночасно дають позитивні результати. Дитина вчиться пересуватися самостійно, в залежності від рівня інтелекту може обслуговувати себе, поступово осягає грамоту. Негативною стороною є те, що довгі роки, що б отримати перші результати, батьки змушені присвячувати лікуванню дитини практично цілодобово.

З розвитком лікувальної форми іпотерапії, ситуація докорінно змінилася.

Лікування іпотерапією

Сьогодні розроблена спеціальна програма по відновленню таких дітей. З огляду на можливість починати лікування на першому році життя, позитивні результати помітні вже до кінця першого місяця занять. У дитини вирівнюється ХОДА, скорочується кількість мимовільний рухів, знижується тонус м’язів руки.

Надалі, коли дитина починає триматися в сідлі сам, постійне тренування хребта, запобігає розвитку сколіозу. А навички утримувати поводи і управляти Конем, розвиває моторику.

Спілкування з конем, розвиває інтелект і здібності до спілкування. Дитина стає більш комунікабельним, починає спілкуватися з однолітками.

А найголовніше, що заняття іпотерапією займають кілька годин на тиждень, а результат дають більш ефективний, ніж всі разом узяті лікувальні процедури.

РОСТОК ЖИТТЯ