Артроз-це захворювання суглобів дегенеративно-дистрофічного характеру, яке відрізняється повільним розвитком симптомів. Хвороба супроводжується руйнуваннями хрящових тканин і формуванням кісткових утворень. М’язи, що приводять суглоб в рух, починають поступово атрофуватися. В результаті зрощення суглобових поверхонь уражену ділянку втрачає рухові функції, відбувається розростання сполучних тканин.
Як проявляється і розвивається захворювання
Слабкі больові відчуття в області суглоба, вже тривожний сигнал. Як правило, після невеликого відпочинку біль відступає, однак при збільшенні рухової активності людини знову нагадує про себе. Крім того виникає своєрідний хрускіт, а відпочинок вже не сприяє полегшенню. Лише після інтенсивної розминки, можливо, ненадовго позбутися від дискомфорту. В цілому, чим більше навантаження на суглоб, тим інтенсивніше проявляється біль.
Щоб виявити ступінь руйнування суглобів і підібрати оптимальне лікування необхідно діагностувати стадію розвитку захворювання. Для цього пацієнтам призначається рентгенологічне дослідження, за допомогою якого визначається наявність або відсутність наростів і дефектів тканин, розмір суглобової щілини.
Фахівці виділяють чотири стадії розвитку артрозу:
- На початковому етапі розвитку хвороба не перешкоджає працездатності і не ускладнює руху. Відчувається лише легкий дискомфорт в тій чи іншій області, який часто списується, наприклад, на зміну погоди. Визначити початок прогресування хвороби зможе тільки досвідчений лікар шляхом пальпації уражених суглобів.
- Якщо вчасно не діагностувати патологію і не почати лікування, симптоми стануть виразніше. На зміну ниючий біль прийде гостра, працездатність помітно знизиться, а рухи стануть скутими.
Невжиття заходів загрожує стиранням хрящових тканин і деформацією суглобів. - Нарешті, артроз настільки вражає суглоби, що пацієнт повністю втрачає працездатність. Біль не вщухає навіть в стані спокою, виникає знерухомлення суглобів.
- На даному етапі розвитку пацієнту показано хірургічне втручання, тобто протезування суглобів.
Які фактори і причини провокують виникнення артрозу
Найпоширенішою причиною розвитку захворювання є вікові дегенерації хрящових тканин. Наявність артрозу у молодого населення може бути наслідком травм і інтенсивних фізичних навантажень на суглоби. Також, його частими супутниками стають порушення обміну речовин, спадкові фактори, гормональний дисбаланс, дефіцит вітамінів і шкідливі звички.
Які суглоби найбільш схильні до артрозу
Найчастіше хвороба вражає тазостегнові і колінні суглоби, у жінок у віці спостерігається артроз пальців на руках, у чоловіків уражаються плечові і ліктьові суглоби, надмірна вага провокує розвиток артрозу гомілковостопних суглобів.
Лікування артрозу
Щоб артроз не прогресував, його необхідно своєчасно лікувати. Для терапії захворювання першого і другого ступенів призначаються протизапальні та знеболюючі препарати, дія яких спрямована на придушення активності запальних процесів і уповільнення руйнувань хрящових тканин. В результаті комплексного лікування настає стійка ремісія. Поряд з медикаментозним лікуванням пацієнтам Показані сеанси масажу і фізіотерапії. При третій і четвертій ступенях розвитку артрозу призначаються операції і протезування відповідно.
Артроз-серйозне захворювання, при перших його симптомах краще виділити час на візит до фахівця, ніж потім страждати від його наслідків.