Відомий дитячий лікар в області неврології, Дмитро Васильович Сандаков, відвів дуже багато уваги питанню ураження центральної нервової системи. Використовуючи багаторічний досвід практики допомоги малюкам і підліткам, уражених дитячим церебральним паралічем, вивчаючи базову літературу з цього питання, борець з цими важкими і складними діагнозами зміг розробити методику надання допомоги юним хворим.
Причому авторський підхід лікування не потребує стандартному використанні лікарських препаратів (виключення становлять життєво необхідні медикаменти), категорично забороняє жорсткі методи для будь-яких втручань в області ортопедії, зводить до мінімуму потребу хірургічних операцій.
Залежно від ступеня ураження центральної нервової системи за виробленою методикою є можливість в стислі, мінімальні терміни не тільки полегшити страждання дитини, але і помітно поліпшити функціональність всього організму хворого. Основа описуваної лікувальної практики становить планова фізкультура, гімнастика і особливі методи масажу.
Підхід лікаря Сандакова, застосовуваний для хлопців, що мають ДЦП, заснований на роботі в укладальних положеннях, а також з гімнастичним м’ячем, проведення певного виду масажів, розтяжок. Все це повинно знизити вплив патологій на дитячий організм.
В результаті дитині вдасться досягти наступного:
- отримати можливість максимального обсягу рухів тіла за допомогою різних суглобів;
- сформувати рефлекси допоміжного плану і випрямні з голови на тулуб;
- сформувати руховий стереотип, що базується на настановних рефлексах;
- довести до норми роботу вестибулярного апарату;
- створити м’язовий корсет;
Придбані нові навички дадуть дитині можливість навчитися виконувати важливі фізіологічні рухи.
А причинами, що призводять до отримання важких наслідків від розвитку ДЦП, можуть стати:
Порушений розвиток різних відділів головного мозку;
Недостатнє надходження кисню (ішемія, гіпоксія) в процесі внутрішньоутробного розвитку і безпосередньо при пологах;
Отримання плодом, що знаходяться в утробі матері, інфекції (найчастіше в ролі заражає фактора виступає герпес);
Деякі результати несумісності крові матері і самого плоду (наприклад, резус-конфлікт) з утворенням гемолітичної хвороби у новонародженого;
Отримання травм різних структур головного мозку плодом під час розвитку в утробі матері і при пологах;
Захворювання інфекційного плану з ураженням головного мозку в період раннього дитинства;
Пошкодження структур головного мозку внаслідок токсичних отруєнь (наприклад, при впливі на організм солей важких металів);
Похибки різного роду ступеня під час прийняття пологів (від неправильних тактичних дій до безпосередніх пошкоджень).
Внаслідок цих факторів відбувається порушення нормального функціонування різних структур головного мозку, що і призводить до розвитку дитячого церебрального паралічу. Причому кожен випадок є результатом індивідуальним, не завжди відразу розкриває точну причину захворювання. Та й сума декількох факторів ставить під сумнів визначення основного моменту, що є провідним, при якому інші будуть лише другорядними, тільки підсилюють ефект.
На допомогу з вирішенням цих проблем у дитини за методикою Сандакова призивається лікувальна фізкультура, що сприяє до вдосконалення контролю над рухами. В основі методики лежить системність і регулярність виконання встановлених вправ, заборона на тривалі перерви в курсі занять, поступове збільшення навантажень фізичного плану, індивідуальний набір різних способів для кожного клієнта (без звернення уваги на сторонні результати), облік особливостей окремої особистості – його вік, психічний стан, стадія розвитку хвороби.
Самі заняття покликані зіграти головну роль в протиборстві із захворюванням. ЛФК повинна:
Надати оздоровчий вплив на стан організму в цілому;
Сприяти зміцненню тканин і органів;
Повернути тонус ослабленим м’язам;
Ефективно боротися з викривленням хребта;
Поліпшити метаболізм і процеси обміну в цілому;
Активізувати робочі процеси в головному мозку, прискорити кровообіг.
Дмитро Васильович, при виробленні власної методики, вирішив відмовитися від застосування класичного типу масажу для лікувальних цілей і зробив упор на східну мануальну практику. Ці принципи в короткі терміни значно допоможуть дитині. Але багато що залежить від ступеня і глибини ураження ЦНС. Тому складність і координацію рухів слід генерувати, чітко виконуючи методичні вказівки.