Контрактура суглоба

Контрактура сустава Корисна інформація

Контрактура суглоба – захворювання, якому схильні і дорослі, і діти – контрактура. Її причини дуже різноманітні, але суть патології полягає в обмеженні рухової активності певних видів суглобів.

Контрактура суглоба класифікація

За походженням виділяють контрактури:

  1. Природжений.
  2. Придбаний.

По причинному фактору:

  1. Больова-виникає внаслідок хворобливих відчуттів при рухах в суглобах.
  2. Артрогенна-контрактура пов’язана з патологічними змінами на суглобових поверхнях, в зв’язковому апараті або капсулі суглоба.
  3. Десмогенная-виникає через рубцевих змін в сполучної тканини (фасції, апоневроз), які обмежують амплітуду рухів.
  4. Міогенна-причиною контрактур є патологія м’язової тканини, що виникла внаслідок травм, запальних змін або дистрофічних уражень.
  5. Дерматогенна-вона викликана рубцевими змінами на шкірних покривах.
  6. Паралітична-контрактури виникають через параліч певних груп м’язів.
  7. Неврогенна-причиною обмежень в рухах є порушена іннервація однієї або декількох м’язів.
  8. Постампутаціонная-виникає після ампутації кінцівки в суглобі, розташованому в безпосередній близькості до віддаленого.
  9. Сухожильная (тендогенная) – контрактура з’являється після травматичного пошкодження м’язових сухожиль.
  10. Внаслідок інших причин.

По виду контрактура буває:

  • розгинання;
  • згинання;
  • ротація;
  • відведення;
  • приведення.

Клінічна картина

Прояви контрактур досить багатогранні і залежать від причин, які привели до порушення рухів в суглобі, а також віку хворого. Так, якщо захворювання є вродженим, то страждає не тільки рухова функція, але ще і зростання кінцівки.

Провідним симптомом контрактури є обмежена рухливість ураженого суглоба. Вона може супроводжуватися набряком, зміною забарвлення шкірних покривів, а також м’язовою атрофією.

Лікування контрактур

Існує два методи лікування контрактур: консервативне і оперативне. До оперативного способу варто вдаватися лише в тому випадку, коли консервативні заходи не приносять полегшення і гідного ефекту. Основний принцип консервативного лікування-поєднання місцевого і загального впливу на уражений суглоб.

Хронічне запалення протікає практично безболісно, а ось гострий період, найчастіше, супроводжується больовим синдромом. У таких випадках показано медикаментозне знеболення. Серед місцевого лікування активно використовуються різні види масажу, гімнастика (активна, пасивна), фізіопроцедури. Хороші результати дає іпотерапія, особливо в дитячому віці.

Таке серйозне захворювання, як ДЦП, завжди супроводжується контрактурами в суглобах тих кінцівок, які спазмовані найбільшою мірою. Заняття з кіньми дозволяють зруйнувати запрограмовані настановні позиції кінцівки і, тим самим, мимоволі імітувати їй руху в неуражених суглобах.

Цей унікальний метод консервативної терапії дозволяє впливати на організм людини, як місцево, на певні групи м’язів і суглоби, так і в цілому на кістково-м’язовий каркас. Під час їзди наїзнику передаються від коня близько 100 різноспрямованих рухів, які регулярно повторюються. Крім цього, щоб управляти твариною і зберегти рівновагу сухожильно-м’язова система зобов’язана працювати злагоджено, а тіло наїзника має бути розслабленим.

Види іпотерапії, що використовуються при контрактурах

З лікувальною та реабілітаційною метою при даній патології може бути використаний один або одночасно кілька видів іпотерапії. Їх актуальність і доцільність визначає інструктор і фізіотерапевт.

Всебічне поширення набула “терапія руху”, в процесі якої пацієнт не зобов’язаний виконувати ніяких фізичних вправ, а тільки підвладний рухам тварини.

При можливості пацієнта виконувати цілеспрямовані руху, може бути застосована «фізіотерапія на коні» або «вольтажіровка». За допомогою лікувальної гімнастики людина, під контролем інструктора, здійснює певні терапевтичні або гімнастичні вправи на коні.

Щоб людина з обмеженими можливостями зміг реалізуватися і знайти своє місце в житті, його можна підключити до «кінного спорту для інвалідів». Якщо ж немає такого бажання або можливості, то варто займатися «рекреаційною їздою».

Кінні прогулянки і туризм забезпечують масу позитивних емоцій і сенс в житті.

У дитячому віці дуже часто застосовується «психо-педагогічна Їзда верхи». Вона стимулює всебічний розвиток підростаючого організму і дозволяє дітям розкріпачитися.

Який би вид іпотерапії не використовувався при контрактурах, для більшої ефективності, заняття повинні проводитися в сукупності з іншими методами лікування.

РОСТОК ЖИТТЯ