Компульсія-психопатологічний симптом

Компульсия Корисна інформація

Компульсії ( або обсесивно-компульсивні дії ) – психопатологічний симптом, що полягає у виникненні повторюваних дій, які сприймаються людиною як небажані (его-дистонічні ), постійні і некеровані.

Пацієнти найчастіше описують ці дії як безглузді та ірраціональні, але їх спроби утриматися від виконання нав’язливих дій зазвичай викликають накопичення емоційної напруги (наприклад, почуття небезпеки – іноді високої інтенсивності), що певним чином змушує їх повторювати примуси.
Примуси можуть мати форму простих дій (наприклад, збирання одягу, потирання одягу) після нав’язливих складних дій – багатоетапної, складної та іноді трудомісткої поведінки. Для складних примусів, що включають повторення циклів певної поведінки, використовується термін ритуали .

Примуси зазвичай співіснують з нав’язливими думками ( нав’язливими ідеями ) і зазвичай тісно пов’язані з ними (наприклад, постійні нав’язливі думки про загрозу грабіжників можуть викликати емоційне напруження і спонукати пацієнта кілька разів перевірити перед сном, чи всі замки на дверях і вікнах) закриті – нав’язливий акт, який дозволяє зняти дискомфорт, викликаний нав’язливими думками).

У деяких пацієнтів відносини між нав’язливими думками та примусом можуть бути дивними (наприклад, нав’язливі думки про хворобу, що загрожує близькій людині, можуть викликати емоційне напруження, яке пацієнт зменшує, повертаючи приблизно 13 разів навколо своєї осі).

Компульсії низької інтенсивності часто можна побачити у людей, які не відповідають критеріям діагностики будь-яких психічних розладів. Компульсії, які значно ускладнюють щоденне функціонування, поряд з нав’язливими ідеями, відносяться до осьових симптомів обсесивно-компульсивного розладу (також відомого як обсесивно-компульсивний розлад ) – ці розлади , згідно з класифікацією ICD-10, кодуються як F42 ).

Крім того, компульсії різного ступеня тяжкості також спостерігаються у людей, які страждають психічними розладами, відмінними від обсесивно-компульсивного розладу, наприклад депресивного розладу або різних типів тривожного розладу.

Загальні примуси включають:

Повторна перевірка операцій (наприклад, якщо двері закриті, Газові пальники вимкнені, чи були виконані певні обов’язки і т. д.),

  • чищення та порядок (наприклад, примусове миття рук або інших частин тіла, розташування предметів у певному порядку тощо),
  • постійний перерахунок видимих об’єктів,
  • маніпулювання тілом і рухом (наприклад, дотик до певних частин тіла, вищипування, виривання волосся, виконання певної кількості кроків у правильному напрямку, «форсування» обходу сполучних для дорожнього покриття і т.д.).

Примуси не слід плутати з поведінкою людей з обсесивно-компульсивними (ананкастичними) рисами особистості.

Лікування


У разі нав’язливих станів, що виникають в ході обсесивно-компульсивного розладу , двома найбільш часто використовуваними терапевтичними методами є психотерапія (зазвичай кращі методи в області поведінкової психотерапії ) і психофармакотерапія (зазвичай з використанням антидепресантів ).

Вибір відповідних терапевтичних методів в кожному конкретному випадку вимагає врахування індивідуальних особливостей розладу і широкого контексту їх виникнення, тому необхідно проконсультуватися з фахівцем. Лікування може проводитися за участю психіатрів , психотерапевтів або клінічних психологів.

РОСТОК ЖИТТЯ