Кальцій в організмі людини

Кальций Корисна інформація

Кальцій – це один з найбільш найважливіших мінералів для людського організму. Одним з найважливіших процесів, в яких він бере участь – це побудова кісткової тканини, отже, зростання і розвиток людини. Але це далеко не всі хімічні процеси і реакції в організмі з його участю.
Кальцій не виробляється самим організмом. При цьому він дуже необхідний для нормального проходження обмінних процесів. Він бере участь в передачі імпульсів в нервовій системі, його достатня кількість нормалізує тиск крові в судинах і утворення тромбів при ранах. Кістки і зуби людини складаються в основному з кальцію і мінеральних солей. Якщо організм не отримує достатню кількість кальцію, то він вивільняється з зубів, кісток, що веде кразного роду захворювань.

Необхідно підтримувати постійно необхідну організмом норму кальцію. Його можна вживати як в таблетках, так і з їжею. Продукти, які містять в собі кальцій: молоко і його похідні, зелені овочі, капуста, горіхи, насіння кунжуту і маку, соя, патока, риба різних сортів та інші морські продукти.

Кальцій бере участь в регулюванні обмінних процесів в організмі. За допомогою кальцію можна знизити негативний вплив і симптоми передменструального синдрому у жінок репродуктивного віку. Він регулює тиск крові в судинах і є провідником нервових імпульсів.

Кальцій в крові знаходиться як в з’єднаному з білками плазми стані, переважно альбуміном, так і в ультрафільтраційній формі, яка здатна проходити крізь колоїдні мембрани.

Ультрафільтраційний кальцій не весь іонізований: близько 20-25% його утворюють комплекси з лимонною, фосфорною і вугільною кислотами.

Співвідношення різних форм кальцію змінюється при різноманітних фізіологічних і аномальних станах організму, причому фізіологічне напруження організму призводить до зрушень вмісту кальцію в бік його біологічно активної форми.

Скільки кальцію потрібно людині на добу?


Дитяча норма споживання кальцію в перший рік життя варируется від 210 до 270 мг. У віці від року до трьох років ця норма збільшується до 500 мг. Від чотирьох до восьми років складає 800мг. Дорослим потрібно 1000 мг на добу. Літнім людям потрібно 1200 мг.ця норма експериментально встановлена вченими.

У 250 мл коров’ячого молока з часткою жирності в 1 % – 300 мг кальцію. Для повноцінного засвоєння недостатньо тільки одного кальцію, він не всмоктується без вітаміну D. Останній можна отримати або за допомогою прийому відповідних препаратів з аптеки, або з їжею. Однак, даний вітамін виробляється в організмі і самостійно під впливом сонячних променів або штучного ультрафіолету.

Недостатня кількість кальцію в організмі може спровокувати захворювання різного роду і найбільш поширене захворювання кісток – остеопороз. У жінок потреба в кальції трохи вище, ніж у чоловічого організму. Ось чому їм більше потрібно дбати про заповнення його кількості. У дітей недолік кальцію переростає в рахіт, який, надалі викликає порушення нервової системи, сну і зростання і розвитку дитини. Теж може бути і у дорослих. Особливо небезпечно підвищення ламкості кісток і їх викривлення.

Для усунення дефіциту кальцію у дітей можуть застосовуватися препарати кальцію, після курсу прийому яких підвищується рівень загального кальцію в крові, що, враховуючи зазвичай невисокий вміст кальцію в препаратах свідчить про їх високу ефективність.

Крім того, менші дози кальцію значно менше навантажують системи його елімінації, знижуючи провокуючий момент розвитку гіперкальціємічних станів.

У дитини близько 80% загального кальцію припадає на ультрафільтраційну форму, тобто кальцію, який вільно проходить через мембрани.

Можливо, це пов’язано з активізацією транспорту кальцію в кишечнику вітаміном D3 і / або з підвищеною потребою в іонізованому кальції для фізіологічних процесів в період посиленого росту дітей.

Діти, які отримують комплекс необхідних продуктів і препаратів, співвідношення ультрафільтраційної форми кальцію, пов’язаної з білком, виростає на 24%. Незважаючи на це, кращу стабілізацію цього показника розцінюють як адаптаційні властивості комплексу.

Рівень фосфору (неорганічного) в сироватці крові дітей після проведеного курсу змінюється незначно, але важливим показником мінерального обміну в організмі є визначення співвідношення кальцію до фосфору.

Після прийому курсу препаратів кальцію це співвідношення виростає на 15%. На тлі корекції також відзначається достовірне зниження активності загальної лужної фосфатази (ЛФ). Причому на частку кишкового ферменту ЛФ припадає близько 40% від загального, і вище його рівень тільки у дорослих людей. Оскільки цей ізофермент ЛФ забезпечує гідроліз різних моноефір фосфорної кислоти, фосфор якої в ефірній формі не всмоктується, це може викликати підвищення транспорту фосфору в кишечнику. Згідно з даними літератури падіння активності кишкової ЛФ є маркером d-дефіцитних станів.

Вітамін D3 впливає на активність ЛФ кишечника двома шляхами: безпосередньо на рівні самого ферменту шляхом модифікації його молекулярної структури, що супроводжується підвищенням фосфатазной активності, і повільніше через індукцію біосинтезу нових молекул ферменту.

Ці постулати підтверджуються отриманими даними щодо рівня біологічно активних метаболітів вітаміну D3. Так, під впливом комплексної корекції рівень 25 (він) D3 в сироватці крові дітей збільшується в 1,6 рази.

РОСТОК ЖИТТЯ