Іпотерапія-перші кроки

Иппотерапия в Украине Корисна інформація

Для того щоб правильно почати іпотерапію, необхідно провести ознайомлювальне заняття, яке дозволить познайомитися з твариною, налаштуватися на позитивний лад, а також дозволить освоїтися з новим оточенням, особливо якщо наїзник це робить вперше.

Важливі моменти заняття:

Безпека. Зручна посадка, спеціальний одяг і постійно допомога підтримка – ось основа безпеки при іпотерапії. Дитина дуже чутливий до будь-яких дрібниць, це ж буде відчувати і тварина, тому заняття проводяться в спокійній обстановці на свіжому повітрі (при гарній погоді). Оптимально, якщо територія буде обгороджена і буде мати нерівності рельєфу (наприклад, горбки або невеликі купини), дитина зможе самостійно керувати прогулянкою з перешкодами. Для зими і негоди перевагу потрібно віддавати критим манежам, причому під час заняття доступ для сторонніх закритий, що не налякати дитину або тварину. Дитина не повинна відчувати дискомфорт і зайву увагу, в більшості випадків заняття не публічні. Тут же варто відзначити обов’язкову наявність спеціального одягу і каски, що попереджає травми.

Організація. Це один з найважливіших моментів в занятті. Воно проводиться індивідуально (виключення це групові поїздки) з іпотерапевтом і конярем. Останній повністю повинен контролювати коня і допомагати дитині нею керувати, підсаджувати його для катання і допомагати злазити. Бажано щоб був організований поміст, з якого легше сісти на коня і злізти на неї, особливо то стосується пацієнтів на інвалідних візках.Для них на помості повинні бути передбачені поручні.

Заняття буде розділено на частини. Для початку це розминка і знайомство/вітання тварини, потім йде основна частина, після гри і заключна частина.

Коняр-один з головних людей в терапії. Він-важлива ланка в лікуванні дитини, від його роботи і уваги залежить стан малюка і слухняність коня. Чим більше досвіду у коняра, чим він надійніший, тим краще. Адже він зможе контролювати тварину протягом усього заняття. У процесі посадки пацієнта, в момент деяких вправ або зміни швидкості, навіть коли дитина буде спускатися з сідла коняр повинен бути поруч, щоб притримати коня і допомогти впоратися дитині з хвилюванням. Іпотерапія без коняра – це даремно витрачений час, який ще може негативно позначитися на дитині.

Якщо коняр не зацікавлений в роботі або малодосвідчений, терапія може обернутися травмою для маленького пацієнта, як психологічної, так і фізичної.

Відмова дитини. Що робити якщо малюк не хоче сідати на коня, йому страшно і подолати свій страх йому дуже складно. Тут зможе допомогти іпотерапевт. Він повинен дізнатися причину боязні, можливо, це звичайний каприз, але іноді це якісь проблеми в минулому через які дитина боїться велика тварина. Іпотерапевт повинен відразу налагодити контакт, саме від відносин його і маленького пацієнта буде залежати весь процес терапії. Зацікавити дитину, пограти з ним в гру, покататися на коні або зробити кілька сеансів для того, щоб пацієнт звик до коня – все це повинен вирішити іпотерапевт після бесіди з малюком. Батьки повинні звернути увагу на відносини лікаря і дитини, процес одужання грунтується на дружніх відносинах і довірі – тільки так можна перемогти хворобу – спільними зусиллями і хорошими намірами. Може трапитися так, що контакт з конем налагодиться тільки після декількох відвідувань іпоцентру, під час яких дитина буде все ближче знайомитися з конем і все ближче до неї підходити.

Батько-асистент в терапії. Іноді іпотерапевт не рекомендує батькам перебувати на заняттях, це пов’язано з їх реакцією на помилки дитини (можуть посварити або зробити зауваження). Однак найчастіше присутність батьків благотворно позначається на пацієнта, до того є випадки, коли коняр не може підстрахувати дитини, наприклад, якщо у нього слабке функціональний стан. Цей випадки передбачає підтримку з двох сторін, тому з одного знаходиться коняр, а з іншого – батько.

Присутність батьків допомагає адаптуватися до обстановки, до тварини (особливо якщо Кінь дитина бачить в перший раз), до інструктора і коняра. Це дає пацієнтові впевненість і захищеність.

Досить часто така терапія дозволяє налагодити контакти дитини і батька, знайти загальні теми, обговорити спірні питання або прийти до компромісу. Іпотерапія розслабляє і стимулює одночасно.

Іпотерапевт може коментувати стан дитини, давати рекомендації батькам, обговорювати подальші дії терапії і задавати питання, що цікавлять щодо хвороби або процесу одужання. У свою чергу батько зможе дізнатися цікаву для нього інформацію, уточнити стан дитини і побачити поліпшення в динаміці.Така взаємодія прекрасно позначається на результатах кінних поїздок.

Ведення щоденника це рекомендація іпотерапевта більшою мірою стосується дітей. Вони повинні записувати в щоденник свої враження після поїздки, свої емоції. Там же потрібно залишати питання, які потім можна буде задати терапевта. Подібна терапія дуже важлива, адже дитина переживає сильні емоції, які необхідно вихлюпувати. В даному випадку це буде папір.

Подібні заняття приносять користь не тільки дитині, але і батькам, вони (заняття) налагоджують відносини і контакти, дозволяють вести розмови в невимушеній обстановці, а також сприяють одужанню маленьких пацієнтів. Дотримуючись усіх заходів безпеки і рекомендації можна домогтися прекрасних результатів всього за один курс іпотерапії.

РОСТОК ЖИТТЯ