Незважаючи на те, що малюк в 1-й місяць свого життя основну частину часу спить, в години, що залишилися з ним також можна спілкуватися, допомагати розвиватися і тренувати як органи чуття, так і все тіло. Для цього існує багато ігор та вправ, спрямованих на фізичний та емоційний розвиток.
У перші чотири тижні дитину можна розвивати за кількома основними напрямками:
1) розвиток зору і слуху;
2) розвиток тактильних відчуттів;
3) розвиток рухової системи;
4) тренування голосу.
Розвиток зору
Головним завданням, яка постає перед мамою в перший місяць, це розвиток фокусування уваги малюка на різних об’єктах. Найбільш оптимальна відстань між очима новонародженого і предметами не повинно перевищувати 40-50 см.самі ж предмети повинні бути максимально контрастними за формою і кольором.
1) Одна велика і яскрава іграшка або ж яскраві картинки на стінках ліжечка (наприклад, у вигляді дошки для шахів або лінії спіралі) допоможуть почати фокусувати зір на нерухомих об’єктах.
2) розгойдуються іграшки допоможуть малюкові вчитися утримувати увагу і фокусувати свій зір на рухомих об’єктах. Важливо врахувати, що розгойдуватися вони повинні досить слабо, інакше малюк просто не зможе за ними встежити. Можна також взяти одну велику і яскраву іграшку і повільно водити нею в повітрі так, щоб той поступово почав фокусувати на ній свій погляд.
3) намалюйте усміхнену пику на альбомному аркуші і покажіть її новонародженому. Через деякий час він посміхнеться їй у відповідь.
Розвиток слуху
Різкі і гучні інтонації лякають новонароджених, тому розмовляти з ними потрібно тихо і ласкаво. Наспівувати. Нехай малюк ще мало що розуміють, але звук вашого м’якого голосу потрібен йому більше всього на світі. Розмовляти з ним потрібно якомога частіше.
1) протягом дня влаштовуйте музичні паузи, включаючи спокійну або класичну музику. Також не забувайте про колискові перед сном.
2) повісьте над ліжечком іграшки з бубонцями.
3) розмовляйте з малюком на його дитячому мовою.
4) Погреміте брязкальцем з різних сторін. Малюк замре і стане прислухатися.
Розвиток тактильних відчуттів
Вчені довели, що розвиток кори головного мозку в дитинстві безпосередньо пов’язане з масажем долоньок і пальчиків малюка. Зокрема, під впливом імпульсів від пальців формується та частина головного мозку, що відповідає за мову.
Ніжно погладжуйте кожен пальчик окремо, щоб малюк сам розкрив долоньку. Помасажуйте і її, після чого обережно вкладіть в ручку брязкальце, щоб він вчився утримувати пальчиками речі.
Розвиток рухової системи
Ігри, спрямовані на фізичний розвиток, допомагають дитині розвиватися також і в психічному плані. Адже подібні вправи є особливим способом спілкування з ним через дотики. Відчуття і емоції, які він отримує при таких іграх і заняттях, закладають фундамент для його психіки.
1) можна викладати малюка на спинку, на бочок, обережно на животик (перший час вистачить і декількох секунд), при цьому погладжуючи його і наспівуючи.
2) для тренування шийного вигину хребта викладайте малюка на животик і сідайте перед ним на рівні його особи. Бачачи вас, малюк машинально буде намагатися піднімати і утримувати голову, щоб побачити ваші очі.
3) пограйте в «ладушки» ступнями малюка.
4) у тому ж положенні зробіть притопування по твердій поверхні, наприклад, по столу.
Після огляду хірурга-ортопеда і невролога можна починати оздоровчий масаж і «плавання» у ванній.
Тренування голосу
Лікарі рекомендують іноді давати малюкові поплакати. Плачучи і кричачи, він пробує силу свого голосу, а також розвиває легені.
Основу для майбутнього лепету дитини состовляют звуки, що складаються з голосних букв – «ау», «ааа», «ооо», «ууу» і так далі. Чаші повторюйте їх, і малюк швидше почне вам відповідати.
Також фахівці рекомендують застосовувати соску тільки в самих крайніх випадках, коли дитина не може ніяк заспокоїтися.