Дієта при СДУГ

Корисна інформація

Ефективність дієти при СДУГ як методу лікування все ще є предметом досліджень. Були проаналізовані медичні дослідження, що включають використання елімінаційних дієт, які передбачають виключення з раціону одного або декількох інгредієнтів, таких як дієта Фейнгольда, безглютенова дієта або дієта олігоантигенів.
СДУГ (тобто розлад гіперактивності з дефіцитом уваги) – це нейророзвиваючий розлад, що характеризується надмірною рухливістю, порушенням уваги та надмірною імпульсивністю. Зазвичай він починається в ранньому дитинстві, а найбільша інтенсивність симптомів спостерігається у віці від 6 до 9 років. Залежно від джерел і прийнятих критеріїв, СДУГ може зустрічатися у 3-12% дітей і підлітків до 18 років і у 5% дорослих. Причинами розладу вважаються генетичні та екологічні фактори. Ефективність конкретних дієт у лікуванні цього розладу досі є предметом дискусій. Чи можна в зв’язку з цим говорити про дієту при СДУГ?

Лікування СДУГ вимагає комплексних методів, адаптованих до віку, тяжкості симптомів і можливого супутнього перебігу інших розладів. Основні терапевтичні підходи включають психоосвіту та поведінкові втручання. У випадку з дітьми дошкільного віку цих заходів зазвичай виявляється досить. Симптоматичне лікування ліками є важливим, хоча, на думку експертів, не є основним способом лікування СДУГ.

Дієта Файнгольда

Це дієта з обмеженням продуктів, які є джерелом синтетичних харчових добавок, а також саліцилатів (вони зустрічаються в їжі в природному вигляді, наприклад, в абрикосах, ягодах, помідорах). В основу дієти лягла гіпотеза американського педіатра і алерголога – доктора Файнгольда, згідно з якою існує зв’язок між цими речовинами і схильністю до СДУГ. У дослідженні Файнгольда було виявлено, що після виключення з раціону синтетичних добавок, а також похідних ацетилсаліцилової кислоти, стан більше половини досліджуваних дітей покращився в плані симптомів астми, кропив’янки і поведінкових проблем. Ця проблема, виявлена в 1970-х роках, досі є предметом численних досліджень, які, однак, дають суперечливі результати і не дозволяють зробити однозначний висновок про ефективність цієї дієти в разі СДУГ. Незважаючи на ці дані і беручи до уваги, що обмеження споживання високопереработанних продуктів, при цьому часто містять синтетичні харчові добавки, при правильно збалансованому харчуванні не несе ризику виникнення дефіциту поживних речовин, можна розглянути можливість його використання на практиці.

Барвники з потенційним впливом на активність і увагу у дітей?

У дослідженні McCann було показано, що в деяких випадках гіперактивності у дітей сприяє присутність харчових барвників, таких як жовтий сонячний захід FCF (Е 110), кохіновий червоний (Е 124), червоний Алюр AC (Е 129), хіноліновий жовтий (Е 104), тартразин (Е 102) і азорубін (е 122). В результаті цих досліджень Європейське управління з безпеки харчових продуктів (EFSA) знизило Допустиме добове споживання (ADI) для перших трьох вищезазначених кольорів і зажадало включити в маркування продуктів попередження про потенційний вплив на активність і увагу дітей. Однак ці дослідження використовували термін “гіперактивна поведінка”, що включає дратівливість та перепади настрою, що не є синонімом симптомів СДУГ. Тому виключення синтетичних барвників з раціону не слід розглядати як панацею від цього стану. Однак варто ставитися до виключення цих інгредієнтів як до частини раціонального харчування, що сприяє загальному зміцненню здоров’я (читайте етикетки!).

Безглютенова дієта?

Без сумніву, безглютенова дієта необхідна при лікуванні целіакії, алергії на глютен, алергії на пшеницю, чутливості до глютену. Також було проаналізовано зв’язок цієї дієти з СДУГ, і не було продемонстровано чіткого зв’язку між цією хворобою та целіакією. Синдром дефіциту уваги іноді може бути нетиповим симптомом целіакії, і тоді використання безглютенової дієти для лікування захворювання може зменшити його вираженість – але це не залежить від діагнозу СДУГ. Висновок цієї роботи полягає в тому, що введення безглютенової дієти у людей з СДУГ не рекомендується, за винятком тих, у кого підтверджена целіакія або непереносимість глютену.

Олигоантигенная дієта?

Ця дієта, яку також називають обмежувальною елімінаційною дієтою, зазвичай використовується для виявлення продуктів, відповідальних за алергічні реакції або несприятливі поведінкові (пов’язані з поведінкою) реакції. Згідно з однією з концепцій, СДУГ може бути пов’язаний з розвитком алергії, тому робляться спроби лікувати цей стан за допомогою дієти, яка виключає певні продукти. Ця дієта передбачає виключення продуктів, які вважаються високоалергенними, таких як молочка, яйця, шоколад, горіхи і цитрусові. Ця дієта може приймати різні форми залежно від того, наскільки вона обмежувальна. Зазвичай вона складається з двох фаз. Фаза елімінації триває від 3 до 5 тижнів і полягає в повному виключенні продуктів, імовірно є алергенами. Під час цієї фази можна вживати тільки гіпоалергенні продукти, наприклад, воду, рис, м’ясо індички, ягняти, морква, салат або груші. Зменшення симптомів після дотримання дієти свідчить про те, що будь-яка з виключених продуктів могла викликати симптоми. Тому на другому етапі, який може тривати до вісімнадцяти місяців, виключені продукти вводяться по одному і поступово, щоб визначити, який саме продукт міг викликати симптоми.

Огляд досліджень щодо застосування елімінаційної фази олігоантигенної дієти у дітей вказує на зменшення симптомів більш ніж на 40% приблизно у 30% дітей, що є багатообіцяючим результатом. Однак розширення дієти було пов’язане з повторною появою симптомів, що, на жаль, зменшує її практичну придатність як дієтичне лікування СДУГ. Позитивний ефект також спостерігався лише у деяких дітей, що, ймовірно, свідчить про те, що він не був ефективним у всіх дітей. Як підкреслюють автори дослідження, необхідно також збільшити час спостереження, щоб оцінити довгострокові ефекти такої дієти. Слід пам’ятати, що ця дієта, будучи дуже обмежувальною, несе в собі ризик виникнення дефіциту поживних речовин, до якого діти на етапі росту і розвитку надзвичайно чутливі. Варто також пам’ятати, що харчування є важливою частиною соціального життя. Необхідність дотримуватися такої обмежувальної дієти може призвести, особливо у дітей, до почуття ізоляції або до проблем з дотриманням дієти. Всі ці елементи не виключають, а обмежують можливість використання дієти в клінічній практиці. Через усі ці невизначеності застосування такої дієти вимагає співпраці з досвідченим дієтологом та медичного нагляду.

Резюме

Результати дослідження не дозволяють однозначно підтвердити ефективність конкретного дієтичного режиму в лікуванні СДУГ. Тому видається, що після виключення харчової алергії або підвищеної чутливості до компонентів дієти, можна рекомендувати раціональне харчування, засноване на найменш оброблених продуктах – з включенням овочів і фруктів, зернових продуктів з цільного зерна, білкових продуктів хорошої якості (бобові, нежирне м’ясо, риба, яйця) і рослинних олій, з обмеженням цукру, солодощів, підсолоджених напоїв, солоних закусок і фастфуду. Немає досліджень, які б довели, що такий режим харчування допомагає при СДУГ, але він, безумовно, допомагає задовольнити потреби в поживних речовинах для нормального росту та розвитку, зміцнює загальне здоров’я та підтримує здорову вагу тіла.

РОСТОК ЖИТТЯ