Імунітетом називається здатність організму справлятися з впливають на нього різними інфекціями, токсинами та іншими сторонніми і шкідливими речовинами. Робочий процес імунної системи являє собою багаторівневе взаємодія багатьох систем організму: ендокринної, нервової, регулювання обміну речовин і інших процесів.
Дитячий імунітет-окрема тема, так як при народженні у дітей є вроджений імунітет, отриманий від матері, тобто генетична програма для боротьби з переважною кількістю збудників.
Всю імунну систему можна образно розділити на два види: вроджений («неспецифічний», налаштований на боротьбу з більшістю видів збудників) і набутий («специфічний», так як діяти починає тільки з тим збудником, який викликав хворобу) імунітет.
На жаль, умови нашого життя і постійно погіршується екологія ведуть до того, що ослаблення імунітету починається ще в процесі розвитку.
Своєрідний тест на провокацію імунітету-це дитячий сад. Якщо малюк ходить в дитсадок, нехай навіть у нього іноді з’являється нежить і він хворіє, то все нормально. А якщо ви не водите дитину в сад тому, що він часто хворіє навіть вдома – це привід для тривоги.
Причини слабкого дитячого імунітету
- Перебування дитини в напрузі, неспокійна обстановка всередині сім’ї
- Неякісне харчування, зловживання продуктами, які заборонені дітям
- Знаходження в поганих житлових умовах, переохолодження, недолік свіжого повітря і світла в будинку
- Порушення роботи в будь-яких окремих системах і органах організму
- Дефіцит вітамінів.
Ряд найбільш важливих ознак зниження захисних функцій організму-це постійна застуда, загострені алергічні реакції, дерматити, часті прояви вірусних інфекцій, необгрунтована тривога, плаксивість, примхливість, відсутність апетиту. При появі подібних симптомів у дитини, варто проконсультуватися з фахівцем і визначитися в подальших діях.
Заходи для зміцнення імунітету
- Варто збалансувати харчування, можливо, якщо є алергічна реакція, варто виключити ряд продуктів
- Якщо говорити про дітей до року, то потрібно максимально продовжити грудне вигодовування, не дивлячись на введення прикорму
- Обов’язково дотримуватися режиму дня, дитина повинна висипатися
- Щодня виходити на прогулянку (свіже повітря просто необхідний)
- Можна пробувати загартовування, але тільки з обережністю і поступово
- Обов’язково потрібно підтримувати теплу і доброзичливу обстановку в будинку
- Варто уважно стежити за роботою кишечника.
Найкращим засобом для розвитку імунітету є грудне вигодовування, при цьому мамам також варто уважно ставитися до свого харчування. Коли період годування груддю закінчується, слід продумати подальше харчування дитини і, можливо, проконсультуватися з фахівцем.
Імунна система дитини залежить від безлічі факторів, тому необхідно формувати і розвивати його ще в утробі матері, а в процесі росту і розвитку дотримуватися активний і здоровий спосіб життя.