Дельфінотерапія передбачає використання дельфінів для надання допомоги людям з психічними або фізіологічними проблемами.Терапія з використанням цих тварин виявилася надзвичайно ефективною при багатьох захворюваннях. У зв’язку з цим деякі види дельфінотерапії, зокрема, використовуються для лікування психічних або фізичних проблем.
Терапевти проводять лікування в спеціалізованих центрах або установах в аквапарках.
Під час сеансів психологи та лікарі працюють з пацієнтом у взаємодії з дельфіном. Дельфінотерапія має хорошу репутацію і надає заспокійливу дію на пацієнта. Його захисники також стверджують, що це може покращити психічну активність.
Що таке дельфінотерапія?
Дельфінотерапія вимагає наявність пацієнта, дельфіна і команди професіоналів. Ця команда зазвичай складається з психологів та лікарів. Простіше кажучи, це водна терапія, в якій сенсорна активність має велике значення.
Терапевти використовують цей вид терапії при роботі з дітьми з особливими потребами, наприклад, з аутизмом або психомоторними порушеннями. Дорослі, які страждають депресією або посттравматичним стресовим розладом, також можуть скористатися дельфінотерапією.
Вона може застосовуватися в різних формах, в різні періоди часу або в різних часових рамках. Наприклад, є аквапарки, де цей вид терапії здійснюється за індивідуальними та персоналізованими програмами взаємодії. Це може знадобитися для найменших пацієнтів.
Інші центри можуть запропонувати різні види цієї терапії, крім того, в деяких місцях для проведення сеансів терапії використовується технологія віртуальної реальності.
Витоки цього виду терапії за допомогою тварин беруть свій початок в дослідженнях, проведених на дітях-аутистах. Ці дослідження довели, що плавання з дельфінами дало позитивні результати в терапії цих пацієнтів.
Після публікації цих знахідок вчений на ім’я Джон К. Ліллі продовжив експерименти щодо взаємодії між дельфінами та дітьми з психологічними проблемами. За допомогою енцефалограми, яку вона робила після сеансів. Ліллі виявила, що завдяки терапії покращуються комунікативні навички, настрій та рухи дітей.
Вчений Девід Коул також виявив, що звуки дельфінів мають ультразвукові частоти, які стимулюють нервову систему. В ході інших досліджень було доведено, що ця система комунікації з китоподібними може впливати на нейронні мережі людини.
Які переваги дельфінотерапії?
Крім переваг, про які ми вже говорили, на думку прихильників дельфінотерапії, є ще багато інших плюсів. По-перше, ультразвукові сигнали, що виробляються дельфінами, викликають вивільнення ендорфінів у людини. Це може покращити настрій пацієнта. Тому дефіцит уваги та тривожні розлади також можна вилікувати з часом.
З точки зору фізіологічних переваг, водне середовище та присутність тварин може допомогти зменшити біль, спричинений побічними ефектами ліків.
Дослідження показали, що контакт з тваринами може допомогти в лікуванні всіх видів захворювань.
Суперечки” за “і”проти”.
Противники дельфінотерапії зазвичай поділяються на дві категорії:
- Групи з захисту прав тварин: для активістів Боротьба за права тварин не допускається факт того, що тварину тримають у неволі. У цьому випадку вони проти утримання дельфінів у дельфінаріях, навіть у зоопарках чи аквапарках. Вони також стверджують, що вигода ніколи не переважить витрати, пов’язані з ризиком життя дельфінів.
- Не всі вчені погоджуються, що ультразвукові хвилі впливають на нейронні мережі людини так, як стверджують деякі дослідження. На їхню думку жодне конкретне дослідження не підтвердило цю гіпотезу.
Слід також зазначити, що немає чітких доказів того, що терапія може назавжди полегшити симптоми аутизму.
У будь-якому випадку, ми не повинні недооцінювати ідею про те, що контакт з тваринами благотворно впливає на здоров’я людини. Правда це чи ні, вчені до кінця не довели. Крім того, важко ігнорувати позитивні результати досліджень у цій галузі.