Арттерапія: лікування через мистецтво

Арттерапия: лечение через искусство Корисна інформація

Арт терапія існує рівно стільки, скільки існує людство. З давніх-давен людина видряпував наскальні малюнки, виробляв ритмічні рухи тілом, видавав і створював якісь звуки. Навіщо він це робив? Щоб впоратися зі своїми внутрішніми протиріччями, заглушити страх або хвилювання, виплеснути накопичилися емоції. Хоча свою назву настільки приємний і абсолютно безболісний метод позбавлення від деяких досить істотних проблем отримав набагато пізніше, суті справи це не змінює.


Це може кожен!


Цікаво, що вдаючись до методу арт-терапії, ми використовуємо нашу вроджену здатність займатися творчістю. Згадайте себе маленькими, коли ви цілі дні безперервно малювали різні фігури на папері, співали, танцювали, грали в різні ігри. При цьому дитина позбавлений сором’язливості, він розкутий і абсолютно не стурбований тим, як його, скажімо, спів сприймуть оточуючі. Він не буде переживати через неправильно взятої ноти або через не того тону фарби, покладеного на папір. Ставши дорослими, ми поступово йдемо від творчості, вважаючи ці заняття чимось несерйозним, не вартим нашої уваги. Адже у дорослих досить дорослих проблем, їм не до пустощів, думаємо ми. І абсолютно марно, тому що арт-терапія допомагає в лікуванні не тільки душі, а й тіла. Саме до такого висновку прийшов Адріан Хілл, спостерігаючи, як благотворно впливає на хворих на туберкульоз в санаторіях терапія мистецтвом.

Офіційно термін «арт-терапія» з’явився тільки в 1950 році в США, коли були організовані перші заняття. Малюючи, танцюючи, займаючись будь-яким іншим творчою справою людина, сам того не помічаючи, позбавляється від негативних емоцій, вихлюпує непотрібну агресію, тим самим стаючи психологічно більш стійким. Так уже влаштована людина, що захоплюючись, він здатний викинути з голови переживання, зовсім забути про свої проблеми, в тому числі і зі здоров’ям. І поки він творить, він відчуває себе абсолютно здоровим і, що не менш важливо – щасливим. Плюс такої терапії ще й в тому, що вона не вимагає великих фінансових витрат. Досить купити, наприклад, папір і фарби і почати малювати. З танцями і того простіше-достатньо бажання і звучної музики, яка вам подобається.

Не потрібні для цього і особливі навички. Ви-не великий художник? І що ж, ваш малюнок залишиться з вами, його ніхто не буде оцінювати. Обділені почуттям ритму? Нічого страшного, про це знаєте тільки ви самі. Танцюйте так, як вмієте, як вам подобається – і отримуйте задоволення.

Відпустити проблему


Будь-яке творче заняття є арт-терапія. Люди, які відвідують такі курси, часто втілюють в своїй творчості накопичилися гнів, страх, розчарування, невпевненість в своїх силах, сумніви та інші негативні емоції. Вони зображують те, що роками не давало їм спокійно жити, змушувало довгий час перебувати в глухому куті, стояти на місці. Поступово позбавляючись від негативу, людина починає змінюватися і зовні, і внутрішньо. Змінюється і його творчий початок. Малюнки стають більш світлими, із застосуванням яскравих, життєстверджуючих відтінків, а музика – більш мажорною. Зі зміною світовідчуття змінюється і життя людини. Самовираження через творчість може витягнути його з будь-якої депресії, непростої життєвої ситуації, кризи у відносинах не тільки з оточуючими, але і з самим собою. Такий терапії під силу значно додати впевненості в собі і навіть психологічно налаштуватися на перемогу в боротьбі з серйозним діагнозом.

Якщо ви відчуваєте не піддається поясненню тривогу, спробуйте зобразити цю емоцію на папері. Ріжете по дереву-беріться за Інструменти і починайте вирізати фігуру. В’яжете гачком? Чудово! Зв’яжіть в подарунок близькій подрузі красиву, ажурну серветку-в цьому теж є елемент творчості. Таким чином назовні вийде те, в чому ви так довго не могли самі собі зізнатися, а можливо, не знали, як це зробити.

Від малого до старого


Арт-терапія не має вікових обмежень, нею можуть займатися всі, без винятку. Всі, хто відчуває почуття занепокоєння, страху, хвилювання і навіть депресії, а також люди з серйозними діагнозами. Захоплений людина не може бути хворим. У його житті немає місця болю, тому що він щасливий, він відчуває натхнення, приплив емоцій і нових сил.

Якщо ваша дитина має схильність до тривоги, якщо він агресивний, гіперактивний, не слухається старших або, навпаки, надмірно сором’язливий, йому показана арт-терапія. Дуже гарне вплив така терапія надає на дітей з мовними відхиленнями, низькою успішністю в школі, девіантною поведінкою в сім’ї або в разі труднощів у спілкуванні з однолітками. Вона незамінна при проблемах з адаптацією, в кризових ситуаціях. Показана терапія дітлахам з аутизмом.

Творіть, і будьте здорові і щасливі!

РОСТОК ЖИТТЯ