У сезон простудних захворювань зовсім розкислим пацієнтам лікарі призначають антибіотики. Однак багато пацієнтів бояться можливих побічних ефектів.
Насправді антибіотики не шкідливіші для здоров’я, ніж будь-які інші ліки. А щоб виключити “сюрпризи” після прийому, досить трохи ближче познайомитися з препаратами цього класу.
Назва “антибіотики «походить від грецьких слів anti — » проти «і bios — »життя”. Роблять антибіотики з речовин мікробного, рослинного, тваринного і синтетичного походження.
Від чого вони лікують?
Само собою, антибіотики борються не з життям взагалі, а тільки з бактеріями. У тілі людини бактерії живуть скрізь: як корисні (наприклад, кишкові допомагають переробляти вуглеводи і засвоювати вітаміни), так і хвороботворні, що викликають ангіну, пієлонефрит та інші недуги.
Потрібно розуміти що якщо захворювання мають вірусну природу, наприклад грип, то заїдати їх антибіотиками безглуздо: препарати призначають тільки тоді, коли до вірусної інфекції додається бактеріальне ускладнення.
Як вони працюють?
Вся величезна кількість антибіотиків ділять на три групи в залежності від того, як вони діють на бактерії:
- Бактеріостатичні-залишають мікроорганізми в живих, але позбавляють їх здатності розмножуватися;
- Бактерициди-бактерії умертвляються, але їх “останки” продовжують перебувати в організмі;
- Бактеріолітичні-вбивають бактерії і руйнують їх клітинні стінки, сприяючи повному зникненню.
При цьому одні антибіотики, вузького спектру дії, борються з певним видом бактерій (коками або паличками). Інші, широкого спектру дії, викошують всіх відразу, в тому числі, на жаль, і корисні мікроби в слизовій носоглотки, в кишечнику і інших органах.
Як вони шкодять?
Найчастіше люди побоюються підхопити після лікування антибіотиками дисбактеріоз кишечника — тобто порушення мікрофлори. Лікарі заспокоюють такими аргументами. У міжнародній класифікації хвороб ВООЗ дисбактеріоз навіть не числиться. І у нього немає типових симптомів, тому що норма вмісту бактерій (а їх в кишечнику мешкає від 300 до 1000 видів) у кожного своя. До того ж для усунення дисбактеріозу не існує універсальних засобів. Тому при дискомфорті з травленням краще просто харчуватися здоровими продуктами і чекати, поки все налагодиться саме.
Між іншим, за статистикою, яку багато років збирали вчені, кишкові розлади після антибіотиків були у 7-10% людей. Так що думка про шкоду цих ліків для всіх і вся помилково.
Препарат також викликає недовіру через те, що нібито пригнічує імунітет. Антимікробні засоби перших поколінь і правда істотно шкодили захисним функціям організму. Але сучасні антибіотики поводяться по відношенню до «іммунке» дружелюбно, а деякі (наприклад, з групи так званих макролідів) навіть її стимулюють.
Існує народне повір’я: щоб антибіотик швидко виводився з організму і не дав побічних ефектів, разом з ним необхідно приймати активоване вугілля. Справа в тому, що за хімічною структурою антибіотиків налічується десяток видів, і кожен нейтралізується по-своєму, універсальних засобів тут немає і бути не може. Якщо ви хочете захиститися від можливих побічних реакцій на антибіотик, робіть це лише під керівництвом лікаря.
Як приймати?
Не варто пропускати прийом ліків або зовсім кидати процедури при перших ознаках одужання. Інакше деякі» недобиті ” колонії шкідливих бактерій знову почнуть розмножуватися. А виводити їх доведеться, швидше за все, більш досконалим (і дорогим) препаратом, так як до старого вони вироблять опірність.
Через здатність мікробів вчитися протистояти лікам один і той же антибіотик не спрацьовує, якщо людина вдруге підхоплює ту ж інфекцію.
Антибіотики погано сумісні з алкоголем, також з деякими ліками: протидіабетичними і сечогінними засобами, розріджують кров препаратами (антикоагулянтами).